> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Masopustní veselí v Bílovci!

vloženo: 04.03.2019           komentářů: 0

Už zítra, 5. března, se občané Bílovce i okolních obcí mohou těšit na masopustní veselí s jarmarkem a nepostradatelným průvodem účastníků v tradičních maskách v doprovodu dechového souboru Rozmarýnka a harmonikáře. Za podpory města Bílovce akci letos pořádají DDM Bílovec, ochotníci divadelního sdružení Odřivous a ZUŠ Bílovec. Připojí se i děti z bíloveckých škol a všichni lidé, kteří jsou ochotni jít tak trochu s kůži na trh a dělat si sami ze sebe legraci.

Na jarmarku s nejrůznějšími taškařicemi, vystoupeními, soutěžemi, který bude od 15 hodin na zámeckém nádvoří, nebudou chybět stánky se zabijačkovými pochutinami a krajovými specialitami, koláči, horkým punčem, čajem a dalšími dobrotami. Bohatý program zde čeká také na děti. Pro ty jsou připraveny soutěže, kreativní dílničky i oblíbené malování na obličej.

V 16 hodin pak rej masek za hudebního doprovodu dechového souboru Rozmarýnka a harmonikáře vyjde z nádvoří zámku a půjde postranní ulicí směrem k bíloveckému náměstí, které celé obejde. Mezi maskami se objeví i opravdu originální kousky vytvořené dětmi z výtvarného oboru ZUŠ Bílovce jako například pan Kreveta, šílený kloboučník, masopustní labuť a další! Před městskou knihovnou pak celá akce vyvrcholí vystoupením ochotníků z divadelního sdružení Odřivous, kteří zde pochovají basu. „Připomínka masopustního průvodu se u nás ve městě obnovila před několika lety, kdy nadšení, aktivita a spolupráce laskavých lidí byly hlavními aktéry. Smyslem bylo si připomenout, že lidský život v sobě střídá dny ticha, dny veselí a dny rozjímání. Dnes se pomalu zapomíná, že celý rok má svou dynamiku a v duchu moderní doby se nám mnohdy týdny a měsíce slévají,“ reagovala Renata Mikolašová, starostka města Bílovec, která se masopustního veselí i průvodu osobně zúčastní.

,,Masopust v Bílovci nemá historickou tradici, i když na tradici jako takové je postaven. Sama jsem aktivním účastníkem, vystupuji v masce. Snažíme se pobavit, zaujmout, vtáhnout lidi, kteří se nás přišli třeba jen podívat. Osobně tuto veselici považuji za konec radovánek a plesů, po kterých vstupujeme do doby postní, do doby ticha," podotýká Martina Krejčí, jedna z iniciátorek jmenovaného veselí a dodává, že často i lidé, kteří sem přijdou jen jako diváci, se během taškařic a samotného veselí přidají k davu.

Podle tradic masopustním veselím vstupujeme do čtyřicetidenní doby postní, kdy bychom měli být střídmí nejen v jídle, ale také ve všem, co je v našem životě postradatelné, zbytečné a překážející. Je to doba, kdy bychom se měli zastavit, zaposlouchat, zklidnit se a nalézt nejen sami sebe, ale i být zároveň v kontaktu s těmi, kdo to potřebují. Je to čas kdy se připravujeme na největší křesťanské svátky – Velikonoce.
Všichni jste do Bílovce srdečně zváni!autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.