> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Masopustní veselí v Bílovci!

vloženo: 04.03.2019           komentářů: 0

Už zítra, 5. března, se občané Bílovce i okolních obcí mohou těšit na masopustní veselí s jarmarkem a nepostradatelným průvodem účastníků v tradičních maskách v doprovodu dechového souboru Rozmarýnka a harmonikáře. Za podpory města Bílovce akci letos pořádají DDM Bílovec, ochotníci divadelního sdružení Odřivous a ZUŠ Bílovec. Připojí se i děti z bíloveckých škol a všichni lidé, kteří jsou ochotni jít tak trochu s kůži na trh a dělat si sami ze sebe legraci.

Na jarmarku s nejrůznějšími taškařicemi, vystoupeními, soutěžemi, který bude od 15 hodin na zámeckém nádvoří, nebudou chybět stánky se zabijačkovými pochutinami a krajovými specialitami, koláči, horkým punčem, čajem a dalšími dobrotami. Bohatý program zde čeká také na děti. Pro ty jsou připraveny soutěže, kreativní dílničky i oblíbené malování na obličej.

V 16 hodin pak rej masek za hudebního doprovodu dechového souboru Rozmarýnka a harmonikáře vyjde z nádvoří zámku a půjde postranní ulicí směrem k bíloveckému náměstí, které celé obejde. Mezi maskami se objeví i opravdu originální kousky vytvořené dětmi z výtvarného oboru ZUŠ Bílovce jako například pan Kreveta, šílený kloboučník, masopustní labuť a další! Před městskou knihovnou pak celá akce vyvrcholí vystoupením ochotníků z divadelního sdružení Odřivous, kteří zde pochovají basu. „Připomínka masopustního průvodu se u nás ve městě obnovila před několika lety, kdy nadšení, aktivita a spolupráce laskavých lidí byly hlavními aktéry. Smyslem bylo si připomenout, že lidský život v sobě střídá dny ticha, dny veselí a dny rozjímání. Dnes se pomalu zapomíná, že celý rok má svou dynamiku a v duchu moderní doby se nám mnohdy týdny a měsíce slévají,“ reagovala Renata Mikolašová, starostka města Bílovec, která se masopustního veselí i průvodu osobně zúčastní.

,,Masopust v Bílovci nemá historickou tradici, i když na tradici jako takové je postaven. Sama jsem aktivním účastníkem, vystupuji v masce. Snažíme se pobavit, zaujmout, vtáhnout lidi, kteří se nás přišli třeba jen podívat. Osobně tuto veselici považuji za konec radovánek a plesů, po kterých vstupujeme do doby postní, do doby ticha," podotýká Martina Krejčí, jedna z iniciátorek jmenovaného veselí a dodává, že často i lidé, kteří sem přijdou jen jako diváci, se během taškařic a samotného veselí přidají k davu.

Podle tradic masopustním veselím vstupujeme do čtyřicetidenní doby postní, kdy bychom měli být střídmí nejen v jídle, ale také ve všem, co je v našem životě postradatelné, zbytečné a překážející. Je to doba, kdy bychom se měli zastavit, zaposlouchat, zklidnit se a nalézt nejen sami sebe, ale i být zároveň v kontaktu s těmi, kdo to potřebují. Je to čas kdy se připravujeme na největší křesťanské svátky – Velikonoce.
Všichni jste do Bílovce srdečně zváni!autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.