> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Den a noc pohybu na žíněnkách

vloženo: 25.02.2019           komentářů: 0

Startuje osmý Maraton s roztroušenou sklerózou
Desítky lidí z Frýdku-Místku, Ostravy a okolí podpoří nemocné cvičením

Den a noc pohybu na žíněnkách, posilovacích strojích nebo venku – to čeká stovky lidí, kteří se rozhodli podpořit nemocné a zúčastní se osmého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten startuje v pátek 1. března v 16 hodin a nepřetržitého 24hodinového cvičení se tradičně účastní pacienti a jejich blízcí, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další podporovatelé po celé České republice. Na Ostravsku budou lidé cvičit v tělocvičně v Sanatoriích Klimkovice. Akci pořádá Nadační fond IMPULS společně s Unií ROSKA Frýdek-Místek.

„Maraton MaRS je vlastně taková skládačka složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice i v zahraničí, města spolu komunikují pomocí telemostů, a vzájemně se tak ve cvičení povzbuzují,“ vysvětluje za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Sportovně-dobročinná akce se letos koná už poosmé. Odstartuje v pátek 1. března v 16 hodin na základně v Praze, kde se tradičně cvičí nepřetržitě celých 24 hodin.
V Moravskoslezském kraji se sportovní nadšenci do maratonu zapojí také v pátek 1. března, a to od 16 do 20 hodin v tělocvičně v Sanatoriích Klimkovice. „Na účastníky čeká tradiční bohatý program. Cvičit budeme formou kruhového tréninku, účastníci se naučí harmonizační sestavu 5 Tibeťanů a speciální čínské cvičení 8 kusů brokátů, vyzkouší si různé posilovací stroje a elastická lana, chybět nebude ani cvičení přizpůsobené pro osoby s větším omezením pohybu,“ popisuje Helena Nováková, předsedkyně Unie ROSKA Frýdek-Místek, a doplňuje: „Cvičit budou pacienti a jejich blízcí, zdravotníci a další naši příznivci. Protáhnout si tělo ale může přijít každý, kdo rád podpoří dobrou věc. Vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na sportovní aktivity a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají.“ Loni se akce zúčastnilo téměř 100 lidí.

MaRS upozorňuje jak na samotnou nemoc, tak na to, že i pro pacienty s tak vážnou diagnózou, jako je roztroušená skleróza (RS), je pohyb velmi důležitý. „Už Leonardo da Vinci řekl, že pohyb je příčinou všeho života, a my už dnes víme, že je tomu opravdu tak. Stále více se totiž ukazuje, že fyzická aktivita je pro lidské zdraví zásadní a lidé s RS nejsou výjimkou. Pravidelné cvičení jim totiž pomáhá posílit svaly a koordinaci, zmírňuje únavu a svalové spasmy, podporuje kognitivní funkce a psychickou svěžest,“ vysvětluje MUDr. Olga Zapletalová, která se specializuje na léčbu RS ve Fakultní nemocnici Ostrava, a pokračuje: „Je důležité přizpůsobit cvičení každému pacientovi individuálně – zátěž musí respektovat nemoc, ale nesmí jí podléhat. Jsem proto vděčná za skupinové akce, jako je MaRS, kde pacienti zjistí potřebné informace a v kolektivu snadněji hledají motivaci, jak s pohybem začít. Včasné zahájení pravidelné fyzické aktivity totiž podporuje tvorbu náhradních mechanismů, které dokážou alespoň částečně nahradit poškozené nervové okruhy a jejich funkci.“
Počty pacientů s RS v České republice zaznamenává Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). V Moravskoslezském kraji jich dosud eviduje 1 149.

Letos se do maratonu zapojují lidé z 21 českých měst, a dokonce i 8 týmů ze zahraničí. Kromě Klimkovic se MaRS koná v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Kroměříži, Liberci, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Teplicích, Týnu nad Vltavou, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou a Žirči u Dvora Králové nad Labem. Na Slovensku budou cvičit na 5 místech – v Bratislavě, Kalné nad Hronom, Ružomberoku, Trnavě a Vranově nad Topľou. Ve Francii, Švýcarsku a Turecku se připojí vždy jedno město.
Více informací o maratonu MaRS je k dispozici na ....maratonmars.cz.

autor: Mgr. Veronika Ostrá

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.