> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Den a noc pohybu na žíněnkách

vloženo: 25.02.2019           komentářů: 0

Startuje osmý Maraton s roztroušenou sklerózou
Desítky lidí z Frýdku-Místku, Ostravy a okolí podpoří nemocné cvičením

Den a noc pohybu na žíněnkách, posilovacích strojích nebo venku – to čeká stovky lidí, kteří se rozhodli podpořit nemocné a zúčastní se osmého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten startuje v pátek 1. března v 16 hodin a nepřetržitého 24hodinového cvičení se tradičně účastní pacienti a jejich blízcí, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další podporovatelé po celé České republice. Na Ostravsku budou lidé cvičit v tělocvičně v Sanatoriích Klimkovice. Akci pořádá Nadační fond IMPULS společně s Unií ROSKA Frýdek-Místek.

„Maraton MaRS je vlastně taková skládačka složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice i v zahraničí, města spolu komunikují pomocí telemostů, a vzájemně se tak ve cvičení povzbuzují,“ vysvětluje za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.

Sportovně-dobročinná akce se letos koná už poosmé. Odstartuje v pátek 1. března v 16 hodin na základně v Praze, kde se tradičně cvičí nepřetržitě celých 24 hodin.
V Moravskoslezském kraji se sportovní nadšenci do maratonu zapojí také v pátek 1. března, a to od 16 do 20 hodin v tělocvičně v Sanatoriích Klimkovice. „Na účastníky čeká tradiční bohatý program. Cvičit budeme formou kruhového tréninku, účastníci se naučí harmonizační sestavu 5 Tibeťanů a speciální čínské cvičení 8 kusů brokátů, vyzkouší si různé posilovací stroje a elastická lana, chybět nebude ani cvičení přizpůsobené pro osoby s větším omezením pohybu,“ popisuje Helena Nováková, předsedkyně Unie ROSKA Frýdek-Místek, a doplňuje: „Cvičit budou pacienti a jejich blízcí, zdravotníci a další naši příznivci. Protáhnout si tělo ale může přijít každý, kdo rád podpoří dobrou věc. Vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na sportovní aktivity a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají.“ Loni se akce zúčastnilo téměř 100 lidí.

MaRS upozorňuje jak na samotnou nemoc, tak na to, že i pro pacienty s tak vážnou diagnózou, jako je roztroušená skleróza (RS), je pohyb velmi důležitý. „Už Leonardo da Vinci řekl, že pohyb je příčinou všeho života, a my už dnes víme, že je tomu opravdu tak. Stále více se totiž ukazuje, že fyzická aktivita je pro lidské zdraví zásadní a lidé s RS nejsou výjimkou. Pravidelné cvičení jim totiž pomáhá posílit svaly a koordinaci, zmírňuje únavu a svalové spasmy, podporuje kognitivní funkce a psychickou svěžest,“ vysvětluje MUDr. Olga Zapletalová, která se specializuje na léčbu RS ve Fakultní nemocnici Ostrava, a pokračuje: „Je důležité přizpůsobit cvičení každému pacientovi individuálně – zátěž musí respektovat nemoc, ale nesmí jí podléhat. Jsem proto vděčná za skupinové akce, jako je MaRS, kde pacienti zjistí potřebné informace a v kolektivu snadněji hledají motivaci, jak s pohybem začít. Včasné zahájení pravidelné fyzické aktivity totiž podporuje tvorbu náhradních mechanismů, které dokážou alespoň částečně nahradit poškozené nervové okruhy a jejich funkci.“
Počty pacientů s RS v České republice zaznamenává Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). V Moravskoslezském kraji jich dosud eviduje 1 149.

Letos se do maratonu zapojují lidé z 21 českých měst, a dokonce i 8 týmů ze zahraničí. Kromě Klimkovic se MaRS koná v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Kroměříži, Liberci, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Teplicích, Týnu nad Vltavou, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou a Žirči u Dvora Králové nad Labem. Na Slovensku budou cvičit na 5 místech – v Bratislavě, Kalné nad Hronom, Ružomberoku, Trnavě a Vranově nad Topľou. Ve Francii, Švýcarsku a Turecku se připojí vždy jedno město.
Více informací o maratonu MaRS je k dispozici na ....maratonmars.cz.

autor: Mgr. Veronika Ostrá

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.