> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Město Ostrava podpoří

vloženo: 20.02.2019           komentářů: 0

Město Ostrava podpoří na základních školách kariérní poradenství

V letošním roce město Ostrava podpoří vznik 20 míst poradců, kteří se na základních školách zaměří na kariérní poradenství. Vzniknou ve školách, které o tuto možnost projeví zájem. Pilotní program odzkouší jejich fungování. Cílem města je, aby kariérní poradenství bylo do tří let k dispozici na všech 55 základních školách zřízených městem. Poradce bude pracovat zejména s dětmi 8. a 9. tříd základních škol. Pomůže jim se správnou volbou jejich budoucího povolání nejen podle zájmů, ale také podle prospěchu. Město Ostrava pro zřízení a fungování těchto pracovních pozic vytváří nejen finanční podmínky, ale poskytne také kontakty na firmy a volnočasové instituce, se kterými děti poradce propojí.

„Je důležité pracovat s dětmi v okamžiku, kdy se rozhodují o své budoucnosti. Přesto, že současná legislativa nepodporuje zřízení pozice kariérních poradců na školách, poskytneme v pilotním projektu finanční prostředky na zřízení 20 takovýchto pozic. Náklady na jejich fungování může spolufinancováním dokrýt ministerstvo školství. Poradcům dáme k dispozici kontakty firem v regionu a také možnost umisťovat děti na různé workshopy, které pořádáme nebo platíme,“ řekla k tématu náměstkyně pro školství Andrea Hoffmannová.

Město Ostrava zřízení kariérních poradců finančně podporuje v rámci dotačního řízení a také zprostředkováním kontaktů na zaměstnavatele, stakeholdery a inciátory start-upů, aby byli žáci základních škol konfrontováni s každodenním pracovním procesem v dané firmě. Vytvořena bude také síť odborníků z praxe, kteří budou spolupracovat se základními školami. Rozšířena bude nabídka workshopů, projektových dnů a setkání v Dolní oblasti Vítkovic nebo Domech dětí a mládeže, aby se děti v kurzech seznámily s pracemi, kterým by se po základní škole mohly naplno věnovat. Účast na volnočasových projektech bude pro žáky hrazena z dotací v oblasti školství a talent managementu.

„Do roka zřídíme pro potřebu kariérních poradců speciální portál, který bude obsahovat kontakty na všechny firmy v regionu i přehled všech workshopů pro děti, kurzů ve střediscích volného času i kroužků v domech dětí a mládeže. Jsem přesvědčena, že portál s komplexními informacemi jim usnadní práci. A že dětem nabídnou zajímavé možnosti, které je přivedou k té správné profesi,“ dodala náměstkyně Andrea Hoffmannová.

Problematika kariérového poradenství na základních školách je součástí strategického plánování města v oblasti školství a vzdělávání. Zřízena byla odborná pracovní skupina pro kariérové poradenství, ve které jsou zástupci škol, zřizovatelů, MS Paktu, VŠB, OU, Národního institutu dalšího vzdělávání, volnočasových institucí Domů dětí a mládeže a Dolní oblasti Vítkovice.

Zatímco volnočasové instituce poskytnou svou nabídku kroužků a workshopů, kterých se děti mohou účastnit, MS Pakt dodá konkrétní čísla o stavu na trhu práce, predikci jeho vývoje i další informace potřebné pro kariérové poradenství.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.