> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Město Ostrava podpoří

vloženo: 20.02.2019           komentářů: 0

Město Ostrava podpoří na základních školách kariérní poradenství

V letošním roce město Ostrava podpoří vznik 20 míst poradců, kteří se na základních školách zaměří na kariérní poradenství. Vzniknou ve školách, které o tuto možnost projeví zájem. Pilotní program odzkouší jejich fungování. Cílem města je, aby kariérní poradenství bylo do tří let k dispozici na všech 55 základních školách zřízených městem. Poradce bude pracovat zejména s dětmi 8. a 9. tříd základních škol. Pomůže jim se správnou volbou jejich budoucího povolání nejen podle zájmů, ale také podle prospěchu. Město Ostrava pro zřízení a fungování těchto pracovních pozic vytváří nejen finanční podmínky, ale poskytne také kontakty na firmy a volnočasové instituce, se kterými děti poradce propojí.

„Je důležité pracovat s dětmi v okamžiku, kdy se rozhodují o své budoucnosti. Přesto, že současná legislativa nepodporuje zřízení pozice kariérních poradců na školách, poskytneme v pilotním projektu finanční prostředky na zřízení 20 takovýchto pozic. Náklady na jejich fungování může spolufinancováním dokrýt ministerstvo školství. Poradcům dáme k dispozici kontakty firem v regionu a také možnost umisťovat děti na různé workshopy, které pořádáme nebo platíme,“ řekla k tématu náměstkyně pro školství Andrea Hoffmannová.

Město Ostrava zřízení kariérních poradců finančně podporuje v rámci dotačního řízení a také zprostředkováním kontaktů na zaměstnavatele, stakeholdery a inciátory start-upů, aby byli žáci základních škol konfrontováni s každodenním pracovním procesem v dané firmě. Vytvořena bude také síť odborníků z praxe, kteří budou spolupracovat se základními školami. Rozšířena bude nabídka workshopů, projektových dnů a setkání v Dolní oblasti Vítkovic nebo Domech dětí a mládeže, aby se děti v kurzech seznámily s pracemi, kterým by se po základní škole mohly naplno věnovat. Účast na volnočasových projektech bude pro žáky hrazena z dotací v oblasti školství a talent managementu.

„Do roka zřídíme pro potřebu kariérních poradců speciální portál, který bude obsahovat kontakty na všechny firmy v regionu i přehled všech workshopů pro děti, kurzů ve střediscích volného času i kroužků v domech dětí a mládeže. Jsem přesvědčena, že portál s komplexními informacemi jim usnadní práci. A že dětem nabídnou zajímavé možnosti, které je přivedou k té správné profesi,“ dodala náměstkyně Andrea Hoffmannová.

Problematika kariérového poradenství na základních školách je součástí strategického plánování města v oblasti školství a vzdělávání. Zřízena byla odborná pracovní skupina pro kariérové poradenství, ve které jsou zástupci škol, zřizovatelů, MS Paktu, VŠB, OU, Národního institutu dalšího vzdělávání, volnočasových institucí Domů dětí a mládeže a Dolní oblasti Vítkovice.

Zatímco volnočasové instituce poskytnou svou nabídku kroužků a workshopů, kterých se děti mohou účastnit, MS Pakt dodá konkrétní čísla o stavu na trhu práce, predikci jeho vývoje i další informace potřebné pro kariérové poradenství.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.