> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Jubilejní 25. ročník soutěže

vloženo: 15.02.2019           komentářů: 0

Ostrava vyhlásila 25. ročník soutěže o nejlepší stavbu roku


Jubilejní 25. ročník soutěže o nejlepší stavbu roku v Ostravě přináší změnu. Mohou se do ní přihlásit nejen investoři novostaveb a rekonstrukcí budov jako dosud, ale nově i investoři úprav veřejného prostoru. Připraveno je také tradiční hlasování veřejnosti.
Ostrava vyhlásila 25. ročník soutěže o nejlepší stavbu roku

Divadlo loutek Ostrava se může pyšnit titulem Stavba roku 1999. Foto: Lukáš Kaboň

Statutární město Ostrava od roku 1994 vybírá a oceňuje stavby, které byly dokončeny nebo rekonstruovány na území města v hodnoceném období. Soutěží v ní investoři novostaveb nebo rekonstrukcí budov a veřejných prostor. V tomto ročníku se jedná o stavby, které byly dokončeny od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2018. Zájemci o účast v soutěži mohou své přihlášky odevzdat do pátku 29. března do 11 hodin.

„Letošní ročník je nejen jubilejní, ale také přináší určitou změnu. Každoroční soutěž jsme přejmenovali na Ostravskou stavbu roku a věříme, že se rozšíří portfolio možných zájemců o účast v soutěži například i o investory veřejných prostorů. Dosud se nám hlásili pouze investoři novostaveb a rekonstrukcí domů. Dlouhodobě deklarujeme zájem o rozvoj kvalitní architektury ve městě, svědčí o tom také počet architektonických soutěží, které v posledním období samo město vyhlásilo. A ty, kteří do Ostravy kvalitní architekturu přináší, chceme oceňovat, třeba právě v této soutěži,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

S udělením titulu je spojeno finanční ohodnocení ve výši 300 tisíc korun a udělení bronzové plakety. V pořadí druhé vyhodnocené dílo obdrží odměnu ve výši 150 tisíc korun. Kromě titulu „Stavba roku“ a odměny za umístění na 2. místě má Rada města Ostravy právo na doporučení soutěžní komise udělit dalším budovám čestná uznání bez určení pořadí. Čestná uznání nejsou spojena s finančním ohodnocením.

O svém favoritovi bude znovu rozhodovat také veřejnost. Webová anketa bude spuštěna 4. dubna. Stavba s nejvyšším počtem hlasů získá titul „Ostravská stavba roku – cena veřejnosti“, který není spojen s finančním ohodnocením.

Dosavadní vítězové soutěže Ostravský dům roku:
Čs. obchodní banka na Hollarově ulici (1994)
Administrativní budova firmy ICEC na Sokolské třídě (1995)
Integrovaný dům v centru Ostravy (1996)
Finanční úřad v Ostravě Jihu (1997)
Dostavba zimního stadionu SAREZA v Porubě (1998)
Divadlo loutek (1999)
Národní divadlo Moravskoslezské (2000)
Cestovní centrum Fischer na Jiráskově náměstí (2001)
Dům knihy Librex (2002)
Multifunkční budova I. Vědecko-technologického parku v Porubě (2003)
Administrativní a provozní budova Liftcomp v Porubě (2004)
Sídlo a výrobní základna společnosti Merko CZ v Hrabové (2005)
Administrativní a skladový objekt společnosti Bextra ve Vítkovicích (2006)
Rekonstrukce nádraží a přednádražního prostoru ve Svinově (2007)
Hotel Park Inn v Moravské Ostravě (2008)
Polyfunkční dům Elstav ve Vítkovicích (2009)
Dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích (2010)
Alternativní scéna Divadla loutek (2011)
Multifunkční aula Gong Dolní Vítkovice (2012)
Budova Concept House v Porubě (2013)
Svět techniky Science and technology centrum v Dolní oblasti Vítkovice (2014)
Nové koupelny – Hudební klub v Moravské Ostravě Heligonka (2015)
Atletická hala Vítkovice v Ostravě Zábřehu (2016)

Za rok 2017 titul nebyl udělen.


autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.