> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MASOPUST OSTRAVA 2019

vloženo: 12.02.2019           komentářů: 0

Již pojedenácté oživne centrum Moravské Ostravy oslavami konce masopustu. Tato tradiční lidová slavnost, jejímiž organizátory jsou Ostravské muzeum, úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, se bude konat v úterý 5. března na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích.
MASOPUST OSTRAVA 2019 aneb ZNOVUZROZENÍ V RENESANCI

Vloni se programoví tvůrci přihlásili náplní k stému výročí vzniku naší republiky. Pro letošní rok zvolili téma týkající se doby renesance. Doby, charakteristické návratem k antickým ideálům, k oslavě krásy lidského těla, lidského života a přírody. Stejně jako samotné slovo renesance znamená obnovu, návrat, znovuzrození, tak i v období masopustu čeká na své znovuzrození příroda, země, půda, matka živitelka. Prosby za dobrou úrodu, dobré zdraví, šťastný život v nadcházejícím hospodářském roce, jsou základem všech masopustních zvyků, obyčejů a obřadů. Vedle tradičního ostravského masopustu, jehož jádrem je maškarní průvod ulicemi centra Moravské Ostravy, závěrečné Zabíjení kozla a Pochovávání basy, můžete v hlavním programu na Masarykově náměstí od 15. hodiny sledovat lidové divadlo ve stylu italské commedie dell´arte, která se zrodila právě v době renesance, na ni volně navazující hudební divadlo ve stylu karnevalu v Benátkách, poslouchat renesanční písně, zhlédnout renesanční tance a potěšit se regionálními lidovými tanci v podání ostravských dětských folklorních souborů. Důležitým aktem bude opět slavnostní předání masopustního práva účastníkům maškarního průvodu a veškerého masopustního veselí z rukou starostky městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu, pod jejíž záštitou se letošní ročník koná.

Samotné oslavy konce masopustu vypuknou na Masarykově náměstí již v 10 hodin dopoledne. V prostorách již tradičního masopustního jarmarku, který vám opět poskytne bohatý sortiment zabijačkových a krajových specialit, uvidíte potulné kejklíře, flašinetáře, pouliční divadlo, masopustní maškary a uslyšíte renesanční melodie. Podrobnější informace najdete v přiloženém plakátu.

Budeme rádi, připojíte-li se do maškarního průvodu.

autor: www.masopustostrava.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.