> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MASOPUST OSTRAVA 2019

vloženo: 12.02.2019           komentářů: 0

Již pojedenácté oživne centrum Moravské Ostravy oslavami konce masopustu. Tato tradiční lidová slavnost, jejímiž organizátory jsou Ostravské muzeum, úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, se bude konat v úterý 5. března na Masarykově náměstí a v přilehlých ulicích.
MASOPUST OSTRAVA 2019 aneb ZNOVUZROZENÍ V RENESANCI

Vloni se programoví tvůrci přihlásili náplní k stému výročí vzniku naší republiky. Pro letošní rok zvolili téma týkající se doby renesance. Doby, charakteristické návratem k antickým ideálům, k oslavě krásy lidského těla, lidského života a přírody. Stejně jako samotné slovo renesance znamená obnovu, návrat, znovuzrození, tak i v období masopustu čeká na své znovuzrození příroda, země, půda, matka živitelka. Prosby za dobrou úrodu, dobré zdraví, šťastný život v nadcházejícím hospodářském roce, jsou základem všech masopustních zvyků, obyčejů a obřadů. Vedle tradičního ostravského masopustu, jehož jádrem je maškarní průvod ulicemi centra Moravské Ostravy, závěrečné Zabíjení kozla a Pochovávání basy, můžete v hlavním programu na Masarykově náměstí od 15. hodiny sledovat lidové divadlo ve stylu italské commedie dell´arte, která se zrodila právě v době renesance, na ni volně navazující hudební divadlo ve stylu karnevalu v Benátkách, poslouchat renesanční písně, zhlédnout renesanční tance a potěšit se regionálními lidovými tanci v podání ostravských dětských folklorních souborů. Důležitým aktem bude opět slavnostní předání masopustního práva účastníkům maškarního průvodu a veškerého masopustního veselí z rukou starostky městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu, pod jejíž záštitou se letošní ročník koná.

Samotné oslavy konce masopustu vypuknou na Masarykově náměstí již v 10 hodin dopoledne. V prostorách již tradičního masopustního jarmarku, který vám opět poskytne bohatý sortiment zabijačkových a krajových specialit, uvidíte potulné kejklíře, flašinetáře, pouliční divadlo, masopustní maškary a uslyšíte renesanční melodie. Podrobnější informace najdete v přiloženém plakátu.

Budeme rádi, připojíte-li se do maškarního průvodu.

autor: www.masopustostrava.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře










  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.