> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Projekt tzv. Černé kostky

vloženo: 30.01.2019           komentářů: 0

Architekti Kuba & Pilař oživí projekt Černé kostky

Projekt tzv. Černé kostky – moderní budovy Moravskoslezské vědecké knihovny naproti Domu kultury Ostrava v centru krajského města oživí původní autoři studie architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. Dnes o tom rozhodli krajští radní.

Architektonický ateliér Kuba & Pilař architekti s. r. o. do srpna příštího roku aktualizuje projektovou dokumentaci novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny a projedná ji se všemi dotčenými orgány státní správy a účastníky stavebního a územního řízení tak, aby Moravskoslezský kraj mohl v druhé polovině příštího roku soutěžit zhotovitele stavby. Architekti budou vycházet z vítězného návrhu architektonické soutěže z roku 2004, projektové dokumentace z roku 2007 a aktualizovaného stavebního programu zpracovaného loni v červnu. Cena zakázky je 50 milionů korun s DPH. Kraj ji bude financovat z vlastního rozpočtu.

„Navenek bude nová budova vědecké knihovny vypadat tak, jak ji před třinácti lety navrhl architektonický ateliér Kuba & Pilař. Interiér se ale hodně změní. Projektovou dokumentaci je nutné přepracovat, aby odpovídala moderním potřebám a požadavkům na tuto vzdělávací instituci v digitálním věku,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo s tím, že Moravskoslezská vědecká knihovna má silný potenciál růstu, potřebuje ale lepší umístění a prostor.

„Hlavní vizí je postavit novou inteligentní knihovnu a vdechnout jí život. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se stane moderním informačním, komunikačním a technologickým střediskem. Nabídne nejen off-line média, ale i on-line média, bude jedním z uzlových bodů znalostních sítí, bude plnit také sociálně-integrační funkci, stane se místem pro setkávání a komunikaci,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Upřesnil, že aktualizovaná projektová dokumentace bude tedy řešit všechny vnitřní, venkovní dispoziční a provozní vazby objektu nové vědecké knihovny, bude obsahovat architektonické řešení včetně barevného řešení exteriéru a interiéru, návrh vnitřního vybavení. „Je nezbytně nutné vyřešit i parkování. Kromě podzemního parkoviště, které je již součástí zadání, jsme se společně s městem Ostravou dohodli na výstavbě nového parkovacího objektu v dané lokalitě. Architekti se musejí vejít do celkové ceny, která nepřekročí 1,35 miliardy korun s DPH,“ dodal náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Na financování novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny by se měl podílet Moravskoslezský kraj (400 mil. Kč) a město Ostrava (150 mil. Kč), největší část by měl na sebe vzít stát (800 mil. Kč).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moravskoslezská vědecká knihovna sídlí od roku 1951 v najatých prostorách Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě. Denně knihovnu navštíví okolo 900 lidí. Prostory půjčoven, počty studijních míst, suterénní sklady (s nepřiměřeně vysokou vlhkostí, jimiž navíc procházejí technická vedení médií) naprosto neodpovídají potřebám takového počtu návštěvníků. Zcela nevyhovující jsou také šatny a sociální zázemí nejen pro klienty knihovny, ale také zaměstnance. Kapacita všech skladů knihovního fondu je vyčerpána. Většina knihovních fondů je proto uskladněna mimo Novou radnici. Ztěžuje to činnost knihovny a výrazně zvyšuje náklady na provoz. Knihovní fond nelze kvůli nedostatku místa zpřístupňovat v tzv. volném výběru.

autor: www.msk.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.