> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

NOVOROČNÍ TURNÉ

vloženo: 27.01.2019           komentářů: 0

NOVOROČNÍ TURNÉ JanáčkovY filharmonie V PAŘÍŽI

Janáčkova filharmonie Ostrava plánovala své první novoroční turné odehrát ve dnech 19. – 21. 1. 2019 nejprve v polských Katovicích a následně v Paříži. Tragická celostátní událost v Polsku však zapřičinila, že sobotní koncert byl zrušen a filharmonikové tak odehrají pouze jediný koncert ve slavném pařížském Théâtre des Champs Elysées.

Sobotní koncert v koncertním sále Národního orchestru polského rozhlasu
v Katovicích byl zrušen z důvodu celostátního smutku za tragicky zesnulého gdaňského premiéra Pawła Adamowicza. Janáčkovci tak odehrají pouze jediný koncert v pondělí 21. 1. 2019 ve zmiňovaném pařížském divadle Théâtre des Champs Elysées.

Janáčkova filharmonie Ostrava v poslední době reprezentuje Českou republiku
v zahraničí nejen na klasických symfonických koncertech, ale i jako kvalitní těleso, doprovázející nejslavnější zpěváky. Jedná se o velice prestižní koncerty a sály – z minulosti zmiňme např. koncerty s Rollandem Villazónem ve slavném koncertním sále Berlínské filharmonie nebo s Jonasem Kaufmannem v Mnichově či Annou Netrebko v Théâtre des Champs Elysées v Paříži. Pořadatel posledního ze zmiňovaných koncertů byl s výkonem ostravských filharmoniků natolik spokojen, že je pozval k dalšímu podobnému vystoupení.

Hlavní hvězdou večera bude francouzská koloraturní sopranistka Patricia Petibon. Janáčkova filharmonie ji doprovodí v programu doslova nabitém písněmi
a operními áriemi. První polovina koncertu se ponese v duchu španělských písní
a árií Manuela de Fally, Enriqua Granady, Joaquína Turina, v nichž se samostatně blýskne i samotný orchestr v úvodu k opeře Goyescas E. Granady, a pak také ve španělských tancích M. de Fally (např. z baletu Čarodějná láska). Druhá polovina večera pak přinese zejména písně amerického skladatele Samuela Barbera a árie
z operety Candide Leonarda Bernsteina. Hudebního nastudování se ujal německý dirigent Robert Reimer.

Ředitel JFO Jan Žemla k turné poznamenal: “České orchestry jsou do Francie zvány poměrně sporadicky. Je to pro Janáčkovu filharmonii vzácná příležitost
k šíření věhlasu české interpretační tradice v jednom z nejslavnějších divadel světa.”

autor: Markéta Haničáková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.