> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

100 let od bojů s Poláky o Těšínsko

vloženo: 23.01.2019           komentářů: 0

Zatímco na západní frontě válka skončila a legionáři z Francie a Itálie se mohli vrátit, doma je nečekal mír a odpočinek, ale boje v pohraničí. Územní spor s Polskem přerostl až v krvavou sedmidenní válku o Těšínsko. U příležitosti jejího 100. Výročí organizuje Československá obec legionářská spolu s Ministerstvem obrany národní pouť na místa bojů.
Vznik nových států v roce 1918 přinesl mnohé územní spory. O strategické Těšínsko na konci ledna 1919 svedli krvavý boj Čechoslováci s Poláky. Zatímco první dny po vzniku republiky došlo k dohodě mezi polskou Národní radou pro Knížectví Těšínské a českým Zemským národním výborem pro Slezsko, kterou se další osud Těšínska svěřoval do rukou mírových jednání, polská strana vyhlásila záměr uskutečnit na území bývalého knížectví volby do Varšavského Sejmu a začala provádět odvody. „Poláci vlastně začali na sporném území vykonávat svrchovanou státní moc, čímž by se dostali při mírových jednání do výhody, československá státní správa musela ihned jednat,“ říká Milan Mojžíš, řídící tajemník Československé obce legionářské, a vysvětluje: „Těšínsko nebylo jen významnou průmyslovou a uhelnou oblastí, prochází jím především strategická železnice, která jako jediná velkokapacitně spojovala české země se Slovenskem až do Košic.“ Československá vláda spolu s presidentem Masarykem rozhodli o vojenském řešení otázky, začátek operace byl stanoven na 23. leden 1919. K útoku byly prapory legionářských pluků z Francie a Itálie, Domácí vojsko i řada dobrovolníků, jejichž velení se ujal podplukovník Josef Šnejdárek. Čechoslováci ukázali svou převahu ve výzbroji, výcviku i taktice a během krátké doby postoupili hluboko na území dnešního Polska.
Přestože válka trvala jen 7 dní, vyžádala si řadu obětí. Na čs. straně padlo 53 mužů, zraněných bylo 124 a dalších 63 vojáků mělo omrzliny. Třetinu ztrát tvořili legionáři. Na polské straně padlo 92 mužů, 855 utrpělo zranění či omrzliny, 813 dezertovalo a 578 jich bylo zajato. Již 3. února 1919 uzavřelo Československo a Polsko v Paříži smlouvu, na jejímž základě byla stanovena nová demarkační čára, na kterou se 26. února čs. jednotky stáhly. Definitivnímu zavřením sporu se stalo rozhodnutí spojenecké konference z 28. července 1920, na jehož základě připadlo Československu území o celkové rozloze 1 270 kilometrů čtverečních s hranicí podél řeky Olše. Z měst byl rozdělen pouze Těšín. „Výsledek byl nesporně úspěchem Československa, které získalo vše, na čem mu záleželo – celou košicko-bohumínskou dráhu a ostravsko-karvinský černouhelný revír s dalšími průmyslovými podniky,“ hodnotí boje i diplomatická jednání Mojžíš a dodává: „Interpretace událostí roku 1919 zůstává stále na obou stranách hranice sporná. Po sto letech chceme uctít památku všech, kteří položili v boji za územní celistvost našeho státu svůj život, a proto se vydáme na bojiště jak na české tak polské straně Těšínska.“ Během národní pouti jsou plánovány nejen pietní akty na místních hřbitovech, ale rovněž prohlídky míst bojů. V Ostravě proběhne 25. ledna v centru PANT ve spolupráci s Ostravskou universitou historický worshop „Těšínsko a střední Evropa po Velké válce 1918-1920“ s mezinárodní účastí.
Plánované pietní akty národní poutě na Těšínsko:
25. 1. 13:30 – Jablunkov (hřbitov)
26. 1. 12:45 – Goleszow (hřbitov)
15:15 – Kozakowice Dolne (hřbitov)
16:16 – Skoczów (hřbitov)
27. 1. 10:00 – Orlová – zádušní mše
12:00 – Orlová (hřbitov)
14:00 – Karviná – Louky (hřbitov)
15:15 – Bohumín (hřbitov)

autor: www.csol.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.