> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

100 let od bojů s Poláky o Těšínsko

vloženo: 23.01.2019           komentářů: 0

Zatímco na západní frontě válka skončila a legionáři z Francie a Itálie se mohli vrátit, doma je nečekal mír a odpočinek, ale boje v pohraničí. Územní spor s Polskem přerostl až v krvavou sedmidenní válku o Těšínsko. U příležitosti jejího 100. Výročí organizuje Československá obec legionářská spolu s Ministerstvem obrany národní pouť na místa bojů.
Vznik nových států v roce 1918 přinesl mnohé územní spory. O strategické Těšínsko na konci ledna 1919 svedli krvavý boj Čechoslováci s Poláky. Zatímco první dny po vzniku republiky došlo k dohodě mezi polskou Národní radou pro Knížectví Těšínské a českým Zemským národním výborem pro Slezsko, kterou se další osud Těšínska svěřoval do rukou mírových jednání, polská strana vyhlásila záměr uskutečnit na území bývalého knížectví volby do Varšavského Sejmu a začala provádět odvody. „Poláci vlastně začali na sporném území vykonávat svrchovanou státní moc, čímž by se dostali při mírových jednání do výhody, československá státní správa musela ihned jednat,“ říká Milan Mojžíš, řídící tajemník Československé obce legionářské, a vysvětluje: „Těšínsko nebylo jen významnou průmyslovou a uhelnou oblastí, prochází jím především strategická železnice, která jako jediná velkokapacitně spojovala české země se Slovenskem až do Košic.“ Československá vláda spolu s presidentem Masarykem rozhodli o vojenském řešení otázky, začátek operace byl stanoven na 23. leden 1919. K útoku byly prapory legionářských pluků z Francie a Itálie, Domácí vojsko i řada dobrovolníků, jejichž velení se ujal podplukovník Josef Šnejdárek. Čechoslováci ukázali svou převahu ve výzbroji, výcviku i taktice a během krátké doby postoupili hluboko na území dnešního Polska.
Přestože válka trvala jen 7 dní, vyžádala si řadu obětí. Na čs. straně padlo 53 mužů, zraněných bylo 124 a dalších 63 vojáků mělo omrzliny. Třetinu ztrát tvořili legionáři. Na polské straně padlo 92 mužů, 855 utrpělo zranění či omrzliny, 813 dezertovalo a 578 jich bylo zajato. Již 3. února 1919 uzavřelo Československo a Polsko v Paříži smlouvu, na jejímž základě byla stanovena nová demarkační čára, na kterou se 26. února čs. jednotky stáhly. Definitivnímu zavřením sporu se stalo rozhodnutí spojenecké konference z 28. července 1920, na jehož základě připadlo Československu území o celkové rozloze 1 270 kilometrů čtverečních s hranicí podél řeky Olše. Z měst byl rozdělen pouze Těšín. „Výsledek byl nesporně úspěchem Československa, které získalo vše, na čem mu záleželo – celou košicko-bohumínskou dráhu a ostravsko-karvinský černouhelný revír s dalšími průmyslovými podniky,“ hodnotí boje i diplomatická jednání Mojžíš a dodává: „Interpretace událostí roku 1919 zůstává stále na obou stranách hranice sporná. Po sto letech chceme uctít památku všech, kteří položili v boji za územní celistvost našeho státu svůj život, a proto se vydáme na bojiště jak na české tak polské straně Těšínska.“ Během národní pouti jsou plánovány nejen pietní akty na místních hřbitovech, ale rovněž prohlídky míst bojů. V Ostravě proběhne 25. ledna v centru PANT ve spolupráci s Ostravskou universitou historický worshop „Těšínsko a střední Evropa po Velké válce 1918-1920“ s mezinárodní účastí.
Plánované pietní akty národní poutě na Těšínsko:
25. 1. 13:30 – Jablunkov (hřbitov)
26. 1. 12:45 – Goleszow (hřbitov)
15:15 – Kozakowice Dolne (hřbitov)
16:16 – Skoczów (hřbitov)
27. 1. 10:00 – Orlová – zádušní mše
12:00 – Orlová (hřbitov)
14:00 – Karviná – Louky (hřbitov)
15:15 – Bohumín (hřbitov)

autor: www.csol.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.