> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kalendárium města Ostravy 2019

vloženo: 21.01.2019           komentářů: 0

Dne 24. ledna 1988 zemřel v Ostravě Dr. Ing. Jan Čermák (narodil se 6. 2. 1903 v Židlochovicích, okr. Brno-venkov), vodohospodář a stavitel přehrad na Ostravsku. V letech 1922 až 1928 vystudoval na České vysoké škole technické v Brně obor inženýrského stavitelství, směr vodohospodářský. Od roku 1934 se stal stavebním správcem úprav řek Odry a Ostravice v Moravské Ostravě, působil jako poradce při řešení vodohospodářských úkolů, hlavně při zásobování užitkovou vodou ve Vítkovických železárnách. V roce 1942 byl nedobrovolně penzionován, v roce 1944 uvězněn v internačním táboře v Postoloprtech. Po osvobození v roce 1945 nastoupil zpět do veřejné služby, v roce 1946 obhájil na Vysoké škole technické v Brně disertační práci „Vodní stavby v poddolovaném území“. Pro své vynikající technické znalosti byl pověřen projekcí a vedením výstavby dvou prvních údolních přehrad na Ostravsku u Kružberku a Žermanic. V 50. letech 20. století byl nespravedlivě napadán a šikanován, proto v roce 1955 raději odešel do technického odboru Báňských projektů v Ostravě, kde se stal hlavním specialistou. Po odchodu do důchodu v roce 1964 se nadále podílel na expertní, konzultační, přednáškové a publikační činnosti.

Jan Čermák - vodohospodář a stavitel přehrad na Ostravsku.

autor: Archiv města Ostravy

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.