> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Přes 200 ročních odisek zdarma

vloženo: 18.01.2019           komentářů: 0

Přes 200 ročních odisek zdarma čeká na nové majitele

Po vyhodnocení pilotního projektu Zaměstnanecká mobilita se Moravskoslezský kraj rozhodl tento program vyhlásit znovu. Lidé z Karviné, Havířova a Orlové, kteří se do něj přihlásí, budou moci zadarmo dojíždět za prací mimo své bydliště.

"Cílem našeho programu je zastavit vylidňování aglomerací Havířov – Karviná – Orlová, přilákat do těchto měst nové práceschopné obyvatelstvo, udržet mladé lidi v této oblasti a zvýšit mezi občany zájem o trvalé bydlení v těchto částech Moravskoslezského kraje. V pilotním kole programu zaměstnanecké mobility jsme rozdali téměř sto ODIS karet. Pro potenciální zájemce máme nyní připraveno 209 ODISek,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Projekt Zaměstnanecká mobilita spustil Moravskoslezský kraj v září 2017. V jeho rámci nabídl městům Karviné, Havířovu a Orlové celkem 300 ročních karet ODIS, které umožňují lidem žijících v oblastech s nejvyšší nezaměstnaností dojíždět do práce mimo bydliště zadarmo. Účastníci projektu pak k ODISkám přidávali další benefity. Od loňského března se okruh příjemců ODIS karet rozšířil, žádat o ně mohli také lékaři, farmaceuti, zdravotní sestry, nutriční terapeuti a další zdravotničtí pracovníci, kteří začali pracovat v kterémkoliv zdravotnickém zařízení na území Karviné, Havířova či Orlové.

„I když jsme se snažili maximálně vyjít vstříc žadatelům, nekomplikovat celý proces zbytečnou byrokracií, nabídku cestovat do práce rok zadarmo využila zhruba třetina lidí. O ODISku projevilo zájem 92 žadatelů. Polovina z nich byla z Havířova. Zdravotníků z toho bylo 24, absolventů 41. Těch, co se přistěhovali do Karviné, Havířova nebo Orlové z jiných měst a řekli si o bezplatnou veřejnou dopravu, bylo 39,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že v nastartovaném projektu se Moravskoslezský kraj rozhodl pokračovat. „Projekt jsme prodloužili s mírně pozměněnými pravidly. Nebude nás to stát žádné peníze navíc. Pořád je ve hře nějakých 200 ODISek, které nám zbyly, a administrativu už máme ‚zmáknutou‘. Nabídku jsme rozšířili i pro cizince, kteří k nám jezdí pracovat ze Slovenska, Polska nebo Ukrajiny, mají pracovní povolení a získají trvalé bydliště v Karviné, Orlové nebo Havířově. Pokračujeme v něm i proto, aby nová vedení radnic, která vzešla z podzimních komunálních voleb, měla možnost se aktivněji do projektu zapojit a nabídnout lidem zajímavé benefity,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka. Upozornil, že partnerem programu Zaměstnanecká mobilita je také společnost RESIDOMO, která nabízí lidem, kteří splní podmínky projektu, slevy na nájemném ve vybraných bytech.

O roční „ODISku“ zdarma mohou zájemci žádat až do konce roku 2021, případně do vyčerpání vyhrazeného pročtu těchto karet. Lidé, kteří ji už využívali v předchozím programu, už o další ODIS kartu žádat nemohou.

Informace o projektu na webu ....mobilita.msk.cz, Kateřina Plesníková, 770 194 950, mobilita@msid.cz.

Podmínky účasti v programu Zaměstnanecká mobilita a získání ODIS karty:

Žadatel musí být zaměstnán, a to alespoň na poloviční úvazek. Tato podmínka platí pro všechny tři níže uvedené skupiny žadatelů.

První skupinou potenciálních žadatelů o ODIS karty jsou absolventi střední, vyšší či vysoké školy. Ti musí mít trvalé bydliště v Karviné, Orlové či Havířově a v době podání žádosti nesmí od jejich absolutoria uběhnout více než 1 rok. Jinými slovy, všichni absolventi, kteří ukončili studium například v obvyklém červnovém termínu loňského roku, mohou o kartu požádat až do června roku letošního.

Druhou skupinou jsou ti, kteří se do jednoho ze tří měst (Karviná, Orlová či Havířov) přistěhovali, avšak až po 1. lednu 2019. Před tímto datem musel mít žadatel místo trvalého pobytu mimo území těchto měst. Oproti prvnímu programu Zaměstnanecké mobility do této skupiny spadají navíc také cizinci. Ti, kromě toho, že se přistěhovali do těchto měst po 1. lednu letošního roku, pracují na poloviční úvazek, musí doložit také oprávnění k pobytu na území České republiky.

Poslední skupinou jsou zaměstnanci pracující v lékařském či zdravotnickém povolání. Žádat tak může lékař, zubní lékař, farmaceut či zdravotnický pracovník nebo jiný odborný pracovník dle zákona č. 96/2004 Sb. Ti, na rozdíl od předchozích dvou skupin, nemusí mít trvalý pobyt v jednom ze tří uvedených měst. Pro ně však platí podmínka, že musí být zaměstnáni ve zdravotnickém zařízení na území města Havířova, Karviné či Orlová a jejich pracovní smlouva je uzavřena až od 1. ledna 2019.

Nikola Birklenová, tisková mluvčí MSK

autor: www.mobilita.msk.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.