> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstava betlémů

vloženo: 12.12.2018           komentářů: 0

Od 7.12. 2018 - 6.1. 2019

Pravou vánoční atmosféru Vám vykouzlí VÝSTAVA BETLÉMŮ

Od 7. prosince 2018 do 6. ledna 2019 bude probíhat v galerii Slezskoostravského hradu již 18. ročník Výstavy betlémů. Doprovodnou akcí výstavy je vánoční jarmark Vánoce na hradě, který se uskuteční ve dnech 15. a 16. prosince 2018.

Letošní výstavu betlémů z velké části věnujeme autorovi největšího, unikátního, pohyblivého, keramického betlému na světě, panu Mgr. Františku Juračkovi.

Tento vyjímečný výtvarník zapůjčil betlémy Slezskoostravskému hradu ze své osobní sbírky. Betlémy tvořil z materiálu Pyrostat. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si jeho poslední betlém, který dokončil v květnu letošního roku. V červenci po krátké nemoci skonal. Tento betlém ještě nebyl nikde vystaven, bude mít tak na Slezskoostravském hradě premiéru.


Těšit se můžete na více jak 60 betlémů. Svá díla představí také lidoví řezbáři Oldřich Unar z Valašských Klobouků, Horst Benek z Kravař a další. Více jak desítku betlémů zapůjčí ze své sbírky Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Erebem. Ani letos nebudou chybět keramické betlémy paní Brigity Simky z Polska, keramičky Hany Pěchulové z Opavy, paní Hořínkové z Nové Bělé, která vyrábí betlémy metodou patchwork a betlémy paní Aleny Kaisturové. Svou sbírku betlémů představí i pan Leonard Onderka. Vidět můžete také 14 betlémů ze soukromé sbírky pana Miroslava Valenty z Uherského Hradiště.

Chybět nebudou betlémy z nejrůznějších materiálů, např. z papíru, šustí, dřeva nebo skříňkové historické betlémy z 19. století.

Vánoční pohádkovou atmosféru výstavy a celého areálu hradu vytvoří floristická firma paní Pavly Vítkové Fy Dekflor,s.r.o.

Hlavní doprovodnou akcí výstavy jsou Vánoce na hradě, které budou probíhat ve dnech 15. a 16. prosince. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů. Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Hrad bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Večer bude romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších. V dřevěných stáncích na nádvoří se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky.


Otevírací doba:

denně 10:00 - 18:00 hod.

Otevírací doba během vánočních svátku:

24. 12. 10:00 - 16:00 hod.

25. 12. 2018 - 6. 1. 2019 10:00 - 18:00 hod.


Vstupné:

Dospělí 120,- Kč

Děti od 6 let, studenti, ZTP, důchodci 60,- Kč

Hromadný vstup (od 15 osob) 40,- Kč

Platí VIP karta 2018

autor: hrad.cerna-louka.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.