> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstava betlémů

vloženo: 12.12.2018           komentářů: 0

Od 7.12. 2018 - 6.1. 2019

Pravou vánoční atmosféru Vám vykouzlí VÝSTAVA BETLÉMŮ

Od 7. prosince 2018 do 6. ledna 2019 bude probíhat v galerii Slezskoostravského hradu již 18. ročník Výstavy betlémů. Doprovodnou akcí výstavy je vánoční jarmark Vánoce na hradě, který se uskuteční ve dnech 15. a 16. prosince 2018.

Letošní výstavu betlémů z velké části věnujeme autorovi největšího, unikátního, pohyblivého, keramického betlému na světě, panu Mgr. Františku Juračkovi.

Tento vyjímečný výtvarník zapůjčil betlémy Slezskoostravskému hradu ze své osobní sbírky. Betlémy tvořil z materiálu Pyrostat. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si jeho poslední betlém, který dokončil v květnu letošního roku. V červenci po krátké nemoci skonal. Tento betlém ještě nebyl nikde vystaven, bude mít tak na Slezskoostravském hradě premiéru.


Těšit se můžete na více jak 60 betlémů. Svá díla představí také lidoví řezbáři Oldřich Unar z Valašských Klobouků, Horst Benek z Kravař a další. Více jak desítku betlémů zapůjčí ze své sbírky Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Erebem. Ani letos nebudou chybět keramické betlémy paní Brigity Simky z Polska, keramičky Hany Pěchulové z Opavy, paní Hořínkové z Nové Bělé, která vyrábí betlémy metodou patchwork a betlémy paní Aleny Kaisturové. Svou sbírku betlémů představí i pan Leonard Onderka. Vidět můžete také 14 betlémů ze soukromé sbírky pana Miroslava Valenty z Uherského Hradiště.

Chybět nebudou betlémy z nejrůznějších materiálů, např. z papíru, šustí, dřeva nebo skříňkové historické betlémy z 19. století.

Vánoční pohádkovou atmosféru výstavy a celého areálu hradu vytvoří floristická firma paní Pavly Vítkové Fy Dekflor,s.r.o.

Hlavní doprovodnou akcí výstavy jsou Vánoce na hradě, které budou probíhat ve dnech 15. a 16. prosince. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů. Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Hrad bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Večer bude romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších. V dřevěných stáncích na nádvoří se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky.


Otevírací doba:

denně 10:00 - 18:00 hod.

Otevírací doba během vánočních svátku:

24. 12. 10:00 - 16:00 hod.

25. 12. 2018 - 6. 1. 2019 10:00 - 18:00 hod.


Vstupné:

Dospělí 120,- Kč

Děti od 6 let, studenti, ZTP, důchodci 60,- Kč

Hromadný vstup (od 15 osob) 40,- Kč

Platí VIP karta 2018

autor: hrad.cerna-louka.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.