> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Supi mrchožraví jsou nejmenší

vloženo: 20.07.2018           komentářů: 0

Omán – útočiště globálního významu pro zimující supy mrchožravé

Supi mrchožraví jsou nejmenší ze čtyř druhů supů, které se vyskytují v Evropě. Každoročně urazí tisíce kilometrů ze svých hnízdišť v jižní Evropě na zimoviště v Africe a na Arabském poloostrově. Zimující supi se za potravou slétají na místa, která lidem příliš nevoní, pro mrchožravé supy jsou však zásadním zdrojem – na skládky odpadu. Zoo Ostrava pomohla vzniku krátkého filmu dokumentujícího tuto problematiku.

Sup mrchožravý je celosvětově ohroženým druhem supa. V porovnání s ostatními supy má poměrně pestrý jídelníček – kromě požírání mršin, sbírá i drobné živočichy (hmyz, ryby, plazy), kamenem dokáže rozbít velká vejce ptáků hnízdících na zemi, např. pštrosů. Nepohrdne ani výkaly zvířat nebo právě lidskými odpadky. V zemích Arabského poloostrova, kde zimují populace z Evropy a Asie, se nacházejí skládky odpadů, kam se v tomto období slétají supi v obrovských počtech. Skládky se tak staly nečekaně důležitým faktorem pro přežití těchto vzácných mrchožroutů. Problém ale tkví v tom, že většina skládek v této oblasti není nijak řízena a neexistuje zde žádná separace odpadu jako na moderních skládkách v Evropě. Je proto velké riziko, že supi konzumují i toxické materiály.

Na tuto problematiku upozorňuje krátký film, který vznikl v rámci mezinárodního projektu, do něhož je zapojeno několik organizací: Vulture Conservation Foundation (VCF), Environment Society of Oman (ESO), International Avian Research (IAR) a také Zoologická zahrada Ostrava, ve spolupráci se společností na zpracování odpadů be’ah (Oman Environmental Services Holding Company) a za podpory společnosti Arid Lands. Film by měl přispět ke zvýšení povědomí o supech mrchožravých i dalších ohrožených druzích mrchožroutů a jejich ochraně a zároveň upozornit na problematiku nakládání s odpady. Je uveden v době, kdy Omán usiluje o zlepšení systému odpadového managementu – více než 300 tradičních skládek bez jakéhokoliv managementu bude uzavřeno a nahrazeno 10 velkými řízenými skládkami odpadu, u nichž by měla být zajištěna likvidace toxického materiálu.

„Tento dokument divákům odhaluje naléhavou potřebu chránit supy v celosvětovém měřítku a proč je Omán důležitý pro jejich přežití,” říká Dr. Michael McGrady z IAR. Maïa Sarrouf Willson, vedoucí výzkumu a ochrany v ESO dodává: „Chceme spolupracovat s organizacemi v Ománu a po celém světě, které se snaží zvyšovat povědomí o supech a uplatňovat ochranářské aktivity.” Film bude využit pro úsilí VCF zapojit širší veřejnost do problémů, kterým musí supi mrchožraví čelit nejen v Ománu.

Ostravská zoo se dlouhé roky věnuje chovu ohrožených supů a velmi aktivně podporuje i řadu ochranářských projektů přímo v místech jejich výskytu. „Jsem moc rád, že po zapojení naší zoo do záchranných projektů pro orlosupa bradatého, supa hnědého a supa bělohlavého přišla možnost pomoci i supům mrchožravým. Pro mé spolupracovníky, kteří v Ománu pracovali, to byla navíc velmi cenná a nenahraditelná životní zkušenost ve vzdálené a pro nás takřka neznámé exotické destinaci,“ uzavírá Petr Čolas, ředitel Zoo Ostrava.

V Zoo Ostrava jsou chovány dva páry těchto supů, z nichž jeden je umístěn v zázemí, druhý mohou návštěvníci pozorovat během teplé části roku ve voliéře dravců společně s dalšími kriticky ohroženými supy kapucíny.

Sup mrchožravý je menší druh supa, který je v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je veden v kategorii ohrožený (Endangered). Vyskytuje se v severní, východní Africe kolem rovníku (isolovaná populace i v jižní Africe), dále v jižní Evropě, Malé a Přední Asii, na sever až po Kavkaz, na východ až do Indie. Upřednostňuje hlavně suché otevřené nížiny, zdržuje se i v blízkosti lidských sídel. Hnízdo (většinou na skalách) je poměrně velké vzhledem k velikosti supa a působí neuspořádaně. Mladí ptáci se od dospělých liší hnědým opeřením.

autor: ZOO Ostrava

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

09.03.2019

Vloupání do vozidla
Dosud neznámý pachatel v době od 18:30 hodin dne 9. března 2019 do 02:30 hodin dne 10. března 2019, v Ostravě na ulici Vítkovická, vnikl do osobního vozidla značky Škoda Octacia, odkud odcizil autorádio a sportovní potřeby. Při vloupání došlo ještě k poškození zámku dveří na vozidle. Majiteli vozidla způsobil škodu ve výši přesahující 11 tisíc korun. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody až na dva roky.

08.03.2019

Přichycen při činu!
V pátek 8. března 2019 v noci prováděla hlídka městské policie výkon služby v Ostravě-Třebovicích. Najednou uslyšeli za plotem jednoho z areálů zvuky bouchání. Následně uviděli osobu, která ležela pod vozidlem a odstraňovala součásti ze spodní části vozidla. Jednalo se o muže, který po se po spatření hlídky dal na útěk. Daleko však neutekl. Čtyřiatřicetiletý muž přiznal, že se z vozidla pokoušel ukrást katalyzátor za účelem dalšího prodeje.

05.03.2019

Úterý ve znamení „záškoláctví“
V úterý 5. března 2019 dopoledne byli nalezeni další „hříšníci“ z řad nezletilých osob. Tentokrát se jednalo o dva sourozence, které během výkonu služby v Ostravě-Vítkovicích spatřili asistenti prevence kriminality. Ti následně v součinnosti s hlídkou městské policie zjistili, že oba chlapci, ve věku 7 a 11 let, byť jsou dle vlastních slov nemocní, se pohybují po venku a nedodržují léčebný režim.

05.03.2019

Případy čtrnáctiletých kuřáků
V úterý 5. března 2019 před začátkem vyučováním prováděla hlídka městské policie výkon služby v Ostravě-Výškovicích, kde si všimla chlapce zjevně mladšího osmnácti let, který kouřil cigaretu. Dle jeho slov tabákový výrobek koupil neznámo kde. Stejně argumentoval o den později v Ostravě-Hrabůvce i další chlapec, který sdělil, že měl na cigaretu chuť. Bylo jim jedno, že osobám mladším 18 let je kouření tabákových výrobků zakázáno. Vzhledem k tomu, že se v obou případech jednalo teprve o 14leté chlapce, bylo jejich jednání oznámeno orgánu sociálně právní ochrany dětí k projednání.

03.03.2019

Dopravní nehoda se smrtí
V pátek kolem 20. hodiny došlo v Ostravě, části Kunčičky, k dopravní nehodě. Dvacetiletý muž měl řídit osobní motorové vozidlo, přičemž z dosud nezjištěných příčin přejel do protisměru a posléze mimo pozemní komunikaci. Po nárazu do dopravní značky sjel do příkopu, kde se vozidlo převrátilo a narazilo do další pevné překážky. Řidič na místě zraněním, která při nehodě utrpěl, podlehl. Škoda na vozidle je předběžně odhadnuta na 50 000 korun, na poškozených zařízeních 22 000 korun.