> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Supi mrchožraví jsou nejmenší

vloženo: 20.07.2018           komentářů: 0

Omán – útočiště globálního významu pro zimující supy mrchožravé

Supi mrchožraví jsou nejmenší ze čtyř druhů supů, které se vyskytují v Evropě. Každoročně urazí tisíce kilometrů ze svých hnízdišť v jižní Evropě na zimoviště v Africe a na Arabském poloostrově. Zimující supi se za potravou slétají na místa, která lidem příliš nevoní, pro mrchožravé supy jsou však zásadním zdrojem – na skládky odpadu. Zoo Ostrava pomohla vzniku krátkého filmu dokumentujícího tuto problematiku.

Sup mrchožravý je celosvětově ohroženým druhem supa. V porovnání s ostatními supy má poměrně pestrý jídelníček – kromě požírání mršin, sbírá i drobné živočichy (hmyz, ryby, plazy), kamenem dokáže rozbít velká vejce ptáků hnízdících na zemi, např. pštrosů. Nepohrdne ani výkaly zvířat nebo právě lidskými odpadky. V zemích Arabského poloostrova, kde zimují populace z Evropy a Asie, se nacházejí skládky odpadů, kam se v tomto období slétají supi v obrovských počtech. Skládky se tak staly nečekaně důležitým faktorem pro přežití těchto vzácných mrchožroutů. Problém ale tkví v tom, že většina skládek v této oblasti není nijak řízena a neexistuje zde žádná separace odpadu jako na moderních skládkách v Evropě. Je proto velké riziko, že supi konzumují i toxické materiály.

Na tuto problematiku upozorňuje krátký film, který vznikl v rámci mezinárodního projektu, do něhož je zapojeno několik organizací: Vulture Conservation Foundation (VCF), Environment Society of Oman (ESO), International Avian Research (IAR) a také Zoologická zahrada Ostrava, ve spolupráci se společností na zpracování odpadů be’ah (Oman Environmental Services Holding Company) a za podpory společnosti Arid Lands. Film by měl přispět ke zvýšení povědomí o supech mrchožravých i dalších ohrožených druzích mrchožroutů a jejich ochraně a zároveň upozornit na problematiku nakládání s odpady. Je uveden v době, kdy Omán usiluje o zlepšení systému odpadového managementu – více než 300 tradičních skládek bez jakéhokoliv managementu bude uzavřeno a nahrazeno 10 velkými řízenými skládkami odpadu, u nichž by měla být zajištěna likvidace toxického materiálu.

„Tento dokument divákům odhaluje naléhavou potřebu chránit supy v celosvětovém měřítku a proč je Omán důležitý pro jejich přežití,” říká Dr. Michael McGrady z IAR. Maïa Sarrouf Willson, vedoucí výzkumu a ochrany v ESO dodává: „Chceme spolupracovat s organizacemi v Ománu a po celém světě, které se snaží zvyšovat povědomí o supech a uplatňovat ochranářské aktivity.” Film bude využit pro úsilí VCF zapojit širší veřejnost do problémů, kterým musí supi mrchožraví čelit nejen v Ománu.

Ostravská zoo se dlouhé roky věnuje chovu ohrožených supů a velmi aktivně podporuje i řadu ochranářských projektů přímo v místech jejich výskytu. „Jsem moc rád, že po zapojení naší zoo do záchranných projektů pro orlosupa bradatého, supa hnědého a supa bělohlavého přišla možnost pomoci i supům mrchožravým. Pro mé spolupracovníky, kteří v Ománu pracovali, to byla navíc velmi cenná a nenahraditelná životní zkušenost ve vzdálené a pro nás takřka neznámé exotické destinaci,“ uzavírá Petr Čolas, ředitel Zoo Ostrava.

V Zoo Ostrava jsou chovány dva páry těchto supů, z nichž jeden je umístěn v zázemí, druhý mohou návštěvníci pozorovat během teplé části roku ve voliéře dravců společně s dalšími kriticky ohroženými supy kapucíny.

Sup mrchožravý je menší druh supa, který je v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je veden v kategorii ohrožený (Endangered). Vyskytuje se v severní, východní Africe kolem rovníku (isolovaná populace i v jižní Africe), dále v jižní Evropě, Malé a Přední Asii, na sever až po Kavkaz, na východ až do Indie. Upřednostňuje hlavně suché otevřené nížiny, zdržuje se i v blízkosti lidských sídel. Hnízdo (většinou na skalách) je poměrně velké vzhledem k velikosti supa a působí neuspořádaně. Mladí ptáci se od dospělých liší hnědým opeřením.

autor: ZOO Ostrava

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

06.11.2018

Měl dvě promile v krvi
Dne 6. listopadu 2018 zahlédla hlídka Městské policie Ostrava v nočních hodinách stojící motorové vozidlo. Automobil byl nastartovaný, měl rozsvícená světla a stál v jedné z ulic v Ostravě-Porubě. Ve vozidle se nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Strážníci ho poučili, že v tomto stavu nemůže řídit. Muž porozuměl a dodal, že on v autě jen spal. O pár minut později se uvedený automobil dal do pohybu a proto hlídka vozidlo s dvaačtyřicetiletým řidičem, který byl před malou chvílí upozorněn, zastavila. Ten následně nadýchal více než 2 promile.

06.11.2018

Chtěl vykrást budovu
V noci dne 6. listopadu 2018 byl v Ostravě-Moravské Ostravě v jednom z objektů chráněných městskou policií spuštěn bezpečnostní alarm. Po příjezdu na místo provedli strážníci vizuální kontrolu. V prostorách objektu si všimli osoby, která se snažila doslova nepozorovaně odplazit ven. Následně se schovala za opodál stojící osobní vozidlo. Zde hlídka podezřelého oslovila. Muž se začal chovat překvapeně. "Chtěl jsem se tam jenom vyspat!" zněla jedna z verzí při podávání vysvětlení. Po následné kontrole okolí však byla nalezena pod vozidlem, které využil jako úkryt, pokladna a tablet, nedaleko také tiskárna EET.

28.10.2018

Problémy s láskou „řešila“ nezletilá
Dne 28. října 2018 byla hlídka Městské policie Ostrava vyslána do restaurace v Ostravě-Porubě. Zde podle svědků mělo docházet k podávání alkoholu nezletilé osobě. Sedmnáctiletá dívka přiznala, že alkohol jí podával vedle sedící přítel. Mladá žena hlídce rovněž sdělila, že pivem chtěla řešit problémy s bývalým přítelem. Dechovou zkouškou bylo naměřeno 1,92 promile. Hlídku zarazilo následně zjištění, že v restauraci byla s mladou dívkou přítomna také její matka.

27.10.2018

Strážníci bránili otce
Dne 27. října 2018 nahlásil občan z Ostravy-Zábřehu napadení spolubydlícím. Ten měl zaútočit nejen na oznamovatele, ale zároveň i na svého otce, který byl u něj na návštěvě. Útočník zároveň vytopil sousedy a ničil zařízení bytu. Psychicky narušeného mladíka s jazykovou bariérou nebyl schopen uklidnit na místě přítomný otec, ani přivolané hlídky. Strážníci se pokoušeli vyhrocenou situaci uklidnit také v anglickém jazyce, avšak bezvýsledně.

24.10.2018

Muž se „odhaloval“ u dětského hřiště
Dne 24. října 2018 byla vyslána hlídka městské policie do Ostravy-Bělského Lesa, kde se měl dle sdělení oznamovatelky nacházet onanující muž. Po příjezdu strážníků na místo se k oznamovatelce přidali další svědci události s podrobným popisem osoby. Přivolaní strážníci se ihned vydali prohledat okolí. Podezřelého muže nalezli. Svědci celé události jej následně ztotožnili.