> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Supi mrchožraví jsou nejmenší

vloženo: 20.07.2018           komentářů: 0

Omán – útočiště globálního významu pro zimující supy mrchožravé

Supi mrchožraví jsou nejmenší ze čtyř druhů supů, které se vyskytují v Evropě. Každoročně urazí tisíce kilometrů ze svých hnízdišť v jižní Evropě na zimoviště v Africe a na Arabském poloostrově. Zimující supi se za potravou slétají na místa, která lidem příliš nevoní, pro mrchožravé supy jsou však zásadním zdrojem – na skládky odpadu. Zoo Ostrava pomohla vzniku krátkého filmu dokumentujícího tuto problematiku.

Sup mrchožravý je celosvětově ohroženým druhem supa. V porovnání s ostatními supy má poměrně pestrý jídelníček – kromě požírání mršin, sbírá i drobné živočichy (hmyz, ryby, plazy), kamenem dokáže rozbít velká vejce ptáků hnízdících na zemi, např. pštrosů. Nepohrdne ani výkaly zvířat nebo právě lidskými odpadky. V zemích Arabského poloostrova, kde zimují populace z Evropy a Asie, se nacházejí skládky odpadů, kam se v tomto období slétají supi v obrovských počtech. Skládky se tak staly nečekaně důležitým faktorem pro přežití těchto vzácných mrchožroutů. Problém ale tkví v tom, že většina skládek v této oblasti není nijak řízena a neexistuje zde žádná separace odpadu jako na moderních skládkách v Evropě. Je proto velké riziko, že supi konzumují i toxické materiály.

Na tuto problematiku upozorňuje krátký film, který vznikl v rámci mezinárodního projektu, do něhož je zapojeno několik organizací: Vulture Conservation Foundation (VCF), Environment Society of Oman (ESO), International Avian Research (IAR) a také Zoologická zahrada Ostrava, ve spolupráci se společností na zpracování odpadů be’ah (Oman Environmental Services Holding Company) a za podpory společnosti Arid Lands. Film by měl přispět ke zvýšení povědomí o supech mrchožravých i dalších ohrožených druzích mrchožroutů a jejich ochraně a zároveň upozornit na problematiku nakládání s odpady. Je uveden v době, kdy Omán usiluje o zlepšení systému odpadového managementu – více než 300 tradičních skládek bez jakéhokoliv managementu bude uzavřeno a nahrazeno 10 velkými řízenými skládkami odpadu, u nichž by měla být zajištěna likvidace toxického materiálu.

„Tento dokument divákům odhaluje naléhavou potřebu chránit supy v celosvětovém měřítku a proč je Omán důležitý pro jejich přežití,” říká Dr. Michael McGrady z IAR. Maïa Sarrouf Willson, vedoucí výzkumu a ochrany v ESO dodává: „Chceme spolupracovat s organizacemi v Ománu a po celém světě, které se snaží zvyšovat povědomí o supech a uplatňovat ochranářské aktivity.” Film bude využit pro úsilí VCF zapojit širší veřejnost do problémů, kterým musí supi mrchožraví čelit nejen v Ománu.

Ostravská zoo se dlouhé roky věnuje chovu ohrožených supů a velmi aktivně podporuje i řadu ochranářských projektů přímo v místech jejich výskytu. „Jsem moc rád, že po zapojení naší zoo do záchranných projektů pro orlosupa bradatého, supa hnědého a supa bělohlavého přišla možnost pomoci i supům mrchožravým. Pro mé spolupracovníky, kteří v Ománu pracovali, to byla navíc velmi cenná a nenahraditelná životní zkušenost ve vzdálené a pro nás takřka neznámé exotické destinaci,“ uzavírá Petr Čolas, ředitel Zoo Ostrava.

V Zoo Ostrava jsou chovány dva páry těchto supů, z nichž jeden je umístěn v zázemí, druhý mohou návštěvníci pozorovat během teplé části roku ve voliéře dravců společně s dalšími kriticky ohroženými supy kapucíny.

Sup mrchožravý je menší druh supa, který je v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je veden v kategorii ohrožený (Endangered). Vyskytuje se v severní, východní Africe kolem rovníku (isolovaná populace i v jižní Africe), dále v jižní Evropě, Malé a Přední Asii, na sever až po Kavkaz, na východ až do Indie. Upřednostňuje hlavně suché otevřené nížiny, zdržuje se i v blízkosti lidských sídel. Hnízdo (většinou na skalách) je poměrně velké vzhledem k velikosti supa a působí neuspořádaně. Mladí ptáci se od dospělých liší hnědým opeřením.

autor: ZOO Ostrava

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

07.01.2019

Podomní prodejci v akci
Rok 2019 ještě pořádně nezačal, ale podomní prodejci již opět brázdí ostravskými ulicemi. Hned dvakrát ve dvou dnech vyjížděli strážníci do stejné ulice v Ostravě-Porubě. Na jednu ze skupin podomních prodejců strážníky upozornili obyvatelé 2. ledna 2019 odpoledne. Dva muži a jedna žena, ve věku od 19 do 21 let, obcházeli jednotlivé byty, vydávali se za obchodní zástupce firmy dodávající energii do domácností a snažili se zde sjednávat nové smlouvy. O den později přijala městská policie oznámení o dalších podomních prodejcích na téže ulici. Jednalo se o dva mladé muže ve věku 20 a 21 let, kteří po lidech vyžadovali složenky pod záminkou výhodné nabídky. Podezření ze spáchání přestupků byla v obou případech hlídkami městské policie oznámena příslušnému správnímu orgánu k projednání.

01.01.2019

Na Nový rok ukradl telefon
Jen pár minut po zahájení nového roku 2019 zaslechla hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě volání o pomoc. Následně zahlédla skupinu osob, kteří pronásledovali muže. Ten měl jedné z žen ukrást mobilní telefon. Strážníci i za pomoci jedné z kolemjdoucích osob muže vzápětí dostihli. Podezřelý z krádeže se pokusil z místa utéct, čemuž hlídka zabránila použitím donucovacích prostředků.

30.12.2018

Opětovně zneužila linku 156
Na Silvestra jsme informovali o 21leté ženě, která 30. prosince 2018 ve večerních hodinách zlomyslným voláním 18x zneužila tísňovou linku. Ženu následně přímo při jednom z hovorů na místě přistihli strážnici. Ani hrozící pokuta od telekomunikačního úřadu ve výši až 200 000,- Kč však ženu zřejmě neodradila. Dne 2. ledna 2019 večer byla totiž stejná žena přistižena opět při činu. Byť tentokrát zlomyslné telefonáty na tísňovou linku prováděla z jiné telefonní budky v Ostravě-Mariánských Horách, byla strážníky spatřena díky kamerovému systému. Na místě se hlídce žena k celé situaci opět odmítla vyjádřit. Tentokrát se jednalo o 3 hovory během necelé hodiny.

29.12.2018

Ženy kradly alkohol
Dvě ženy byly dne 29.12.2018 v Moravské Ostravě zadrženy členem bezpečnostní služby, když v prodejně bez zaplacení přenesly přes pokladnu několik láhví alkoholu, každá v hodnotě 1500,- Kč. Zda si ženy dělaly zásoby na silvestra či jiný důvod krádeže, se strážníkům zjistit nepodařilo, neboť obě ženy se k jednání odmítly vyjádřit. Nyní věc bude projednávat správní orgán.

29.12.2018

Vysoká hladina alkoholu
Vstoupil do vozovky před jedoucí služební vozidlo městské policie Muže, který dne 29.12.2018 v Ostravě-Porubě znenadání vstoupil do vozovky před jedoucí služební vozidlo městské policie a poté začal do služebního vozidla kopat a verbálně napadal jeho posádku, převezli strážníci do protialkoholní záchytné stanice. Vysoká hladina alkoholu byla u muže (29 let) zjištěna nařízenou dechovou zkouškou (2,33 ‰).