> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Mláďata vzácných papoušků

vloženo: 05.07.2018           komentářů: 0

V jedné z papouščích voliér v ostravské zoologické zahradě je pěkně hlučno. Páru vzácných guaroub zlatých se podařilo odchovat dvě mláďata, která jsou nápadná nejen jasně žlutou barvou, ale také pronikavým křikem.

Rodičovský pár těchto vzácných papoušků získala Zoo Ostrava v roce 2006 ze zoologické zahrady z Loro Parque na Tenerife. Prvního odchovaného mláděte se dočkala v roce 2010. Do letošního roku se ptákům podařilo odchovat celkem 14 mláďat. V současné době mohou návštěvníci zoo vidět dvě mláďata vylíhlá v lednu 2018. Ta společně s chovným párem obývají jednu z voliér papoušků vblízkosti pavilonu Tanganika. Kolemjdoucí návštěvníky lákají svým pronikavým křikem. V teplých letních dnech je mohou lidé vidět, jak využívají rosení a sprchování.

Domorodý název tohoto papouška je ararajuba“, což znamená žlutý ara. U nás je často označován jako aratinga, ale s jinými druhy arating není příbuzný. Ostravská zoo je jediná z českých zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad, která tyto papoušky chová. V rámci Evropy je guarouba zlatý chován ve třinácti evropských zoologických zahradách (včetně ostravské), ale úspěšně jej množí pouze ve dvou – v Zoo Ostrava a Zoo Parc de Beauval.

V Červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN Red List of Threatened Species) je veden v kategorii zranitelný (Vulnerable). Je ohrožen zejména ničením přírodního prostředí (stavba cest, těžba dřeva), nelegálním odchytem pro obchod a lov (je loven především pro maso, peří, zábavu a proto, že ničí lidem úrodu). Podle BirdLife Innternational do roku 2012 byla divoká populace odhadována na 1000-2500 jedinců. V současné době však díky přísné ochraně přirozeného prostředí stoupl počet jedinců až na 10-20 tisíc.

Guarouba zlatý (Guarouba guarouba) obývá pouze deštné lesy severovýchodní Brazílie v povodí Amazonky od dolního toku řeky Xingú a Tapajós. Byl zaznamenán i v přiléhajícím Maranhão. V jiném prostředí se nevyskytuje. Jsou to skupinoví, družní ptáci a také poměrně hluční. Hnízdí od prosince do dubna. Samičky snáší do dutin stromů 2-3 vejce. O mláďata pečuje několik dospělých jedinců.

autor: ZOO Ostrava

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

09.03.2019

Vloupání do vozidla
Dosud neznámý pachatel v době od 18:30 hodin dne 9. března 2019 do 02:30 hodin dne 10. března 2019, v Ostravě na ulici Vítkovická, vnikl do osobního vozidla značky Škoda Octacia, odkud odcizil autorádio a sportovní potřeby. Při vloupání došlo ještě k poškození zámku dveří na vozidle. Majiteli vozidla způsobil škodu ve výši přesahující 11 tisíc korun. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody až na dva roky.

08.03.2019

Přichycen při činu!
V pátek 8. března 2019 v noci prováděla hlídka městské policie výkon služby v Ostravě-Třebovicích. Najednou uslyšeli za plotem jednoho z areálů zvuky bouchání. Následně uviděli osobu, která ležela pod vozidlem a odstraňovala součásti ze spodní části vozidla. Jednalo se o muže, který po se po spatření hlídky dal na útěk. Daleko však neutekl. Čtyřiatřicetiletý muž přiznal, že se z vozidla pokoušel ukrást katalyzátor za účelem dalšího prodeje.

05.03.2019

Úterý ve znamení „záškoláctví“
V úterý 5. března 2019 dopoledne byli nalezeni další „hříšníci“ z řad nezletilých osob. Tentokrát se jednalo o dva sourozence, které během výkonu služby v Ostravě-Vítkovicích spatřili asistenti prevence kriminality. Ti následně v součinnosti s hlídkou městské policie zjistili, že oba chlapci, ve věku 7 a 11 let, byť jsou dle vlastních slov nemocní, se pohybují po venku a nedodržují léčebný režim.

05.03.2019

Případy čtrnáctiletých kuřáků
V úterý 5. března 2019 před začátkem vyučováním prováděla hlídka městské policie výkon služby v Ostravě-Výškovicích, kde si všimla chlapce zjevně mladšího osmnácti let, který kouřil cigaretu. Dle jeho slov tabákový výrobek koupil neznámo kde. Stejně argumentoval o den později v Ostravě-Hrabůvce i další chlapec, který sdělil, že měl na cigaretu chuť. Bylo jim jedno, že osobám mladším 18 let je kouření tabákových výrobků zakázáno. Vzhledem k tomu, že se v obou případech jednalo teprve o 14leté chlapce, bylo jejich jednání oznámeno orgánu sociálně právní ochrany dětí k projednání.

03.03.2019

Dopravní nehoda se smrtí
V pátek kolem 20. hodiny došlo v Ostravě, části Kunčičky, k dopravní nehodě. Dvacetiletý muž měl řídit osobní motorové vozidlo, přičemž z dosud nezjištěných příčin přejel do protisměru a posléze mimo pozemní komunikaci. Po nárazu do dopravní značky sjel do příkopu, kde se vozidlo převrátilo a narazilo do další pevné překážky. Řidič na místě zraněním, která při nehodě utrpěl, podlehl. Škoda na vozidle je předběžně odhadnuta na 50 000 korun, na poškozených zařízeních 22 000 korun.