> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Skauti přivezli Betlémské světlo

vloženo: 21.12.2017           komentářů: 0

Betlémské světlo je symbolem klidu, míru a přátelství. Každoročně je přiváženo z Betléma pro všechny, kteří si jej chtějí rozsvítit pro vánoční atmosféru svých domovů. Skauti z Polanky nad Odrou a Zábřehu navštívili 21. prosince primátora Tomáš Macuru a v jeho pracovně zažehli lucerničku s Betlémským světlem. Primátor ji poté umístil na vrátnici Nové radnice, kde si mohou zájemci přijít odpálit plamínek až do Štědrého dne.

Primátor Tomáš Macura přijal ve čtvrtek 21. prosince skupinku skautů z Polanky nad Odrou a Zábřehu. Betlémské světlo ve dvou lucernách přinesli Barbora Jalůvková a Michal Hroch. Svíčku v primátorově lucerničce poté zažehla Tereza Tajzichová.

„Děkuji vám. Světlo umístíme ve vrátnici, aby si pro něj mohli přijít obyvatelé Ostravy,“ řekl primátor Tomáš Macura. Skauty poté potěšil drobnými dárky.

V radnici města Ostravy si můžete Betlémské světlo zažehnout v pravé vrátnici. K mání bude až do Štědrého dne (včetně). Lidé si mohou Betlémským světlem zapálit svíčky ke štědrovečerní večeři a navodit si pravou vánoční náladu.

Novodobá vánoční tradice Betlémského světlo vznikla v  Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek přenesený z věčného světla hořícího v jeskynní kapli v Betlémě, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování lidem, kteří pomohli nadaci pro zrakově postižené Světlo ve tmě. Díky skautům se tato akce rozšířila do celé Evropy a stala se symbolem dobré vůle a vánoční pohody. Do Česka je z Vídně dováží skauti z Brna, aby je ve třetí adventní sobotu rozvezli do celé republiky. Letos pro něj dojeli do Vídně 16. prosince, kde se při příležitosti převzetí Betlémského světla konala ekumenická bohoslužba. Vlaky po naší vlasti začali skauti světlo rozvážet 17. prosince.

autor: Bc. Petr Havránek

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

29.07.2018

Muž kradl čokolády pro děti od známých
Dne 29. července 2018 v rozmezí tří hodin vyjížděli strážníci ke krádežím do stejného nákupního místa v Ostravě-Zábřehu k velmi podobným oznámením. V obchodě měli totiž nenechavci v merku sladkosti. Nejprve hlídka oznamovala k příslušnému správnímu orgánu muže pro podezření z majetkového přestupku. Ten odcizil čokolády dle vlastních slov pro děti svých známých. Jednalo se o 9 kusů čokolád v celkové hodnotě více než 700 Kč. Žena byla oznámena za odcizení 18 kusů tentokráte oříškových čokolád

25.07.2018

Odhalila ho místní znalost strážníka
Hlídka městských policistů byla dne 25. července 2018 vyslána k události do ostravské městské části Poruba. Zde mělo dojít v jedné z prodejen potravin a smíšeného zboží ke krádeži.

23.07.2018

ozkopávali odpadky, pak ohrožovali BESIP
Dne 23. července 2018 byla vyslána hlídka do Ostravy-Třebovic na místo, kde se měli pohybovat dva mladíci, kteří ničili a vysypávali odpadkové koše. Sami podezřelí strhli na sebe pozornost vyslané motorizované hlídky v městské části Ostrava-Poruba. Zde naznačovali projíždějícím řidičům, že chtějí vejít bez rozmyslu do vozovky a následně na ně ukazovali vulgární gesta. Strážníci dostihli mladíky v nedaleké ulici. Zde jim bylo sděleno podezření z přestupkového jednání proti veřejnému pořádku.

29.06.2018

Kradl okrasné keře
Těsně před dvanáctou hodinou dne 29. června 2018 byla vyslána hlídka městských strážníků do Ostravy-Nové Vsi, kde mělo dojít k odcizení okrasných rostlin. Po příjezdu na místo kontaktoval hlídku oznamovatel a svědek celé události. Strážníkům sdělil, že vykopané keře zde vysazovali zaměstnanci městského úřadu. Podezřelý z krádeže hlídce oznámil: „Chtěl jsem si je jen přesadit do své zahrady. Nevěděl jsem, že to jsou keře obecního úřadu.“

20.06.2018

Pět záškoláků
Dne 20. června 2018 prováděla strážnice pěší výkon služby v městské části Ostrava-Mariánské Hory. Zde spatřila pět dětí, které se bez doprovodu dospělé osoby společně toulaly po ulici. Jelikož v dopoledních hodinách probíhá vyučování, oslovila je. Děti tvrdily, že zaspaly, jsou nemocné, nebo mají ředitelské volno. Po ověření totožností dětí byly poznatky o možném zanedbání školní docházky zaslány na příslušné odbory sociálně právní ochrany dětí.