> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Skauti přivezli Betlémské světlo

vloženo: 21.12.2017           komentářů: 0

Betlémské světlo je symbolem klidu, míru a přátelství. Každoročně je přiváženo z Betléma pro všechny, kteří si jej chtějí rozsvítit pro vánoční atmosféru svých domovů. Skauti z Polanky nad Odrou a Zábřehu navštívili 21. prosince primátora Tomáš Macuru a v jeho pracovně zažehli lucerničku s Betlémským světlem. Primátor ji poté umístil na vrátnici Nové radnice, kde si mohou zájemci přijít odpálit plamínek až do Štědrého dne.

Primátor Tomáš Macura přijal ve čtvrtek 21. prosince skupinku skautů z Polanky nad Odrou a Zábřehu. Betlémské světlo ve dvou lucernách přinesli Barbora Jalůvková a Michal Hroch. Svíčku v primátorově lucerničce poté zažehla Tereza Tajzichová.

„Děkuji vám. Světlo umístíme ve vrátnici, aby si pro něj mohli přijít obyvatelé Ostravy,“ řekl primátor Tomáš Macura. Skauty poté potěšil drobnými dárky.

V radnici města Ostravy si můžete Betlémské světlo zažehnout v pravé vrátnici. K mání bude až do Štědrého dne (včetně). Lidé si mohou Betlémským světlem zapálit svíčky ke štědrovečerní večeři a navodit si pravou vánoční náladu.

Novodobá vánoční tradice Betlémského světlo vznikla v  Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek přenesený z věčného světla hořícího v jeskynní kapli v Betlémě, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování lidem, kteří pomohli nadaci pro zrakově postižené Světlo ve tmě. Díky skautům se tato akce rozšířila do celé Evropy a stala se symbolem dobré vůle a vánoční pohody. Do Česka je z Vídně dováží skauti z Brna, aby je ve třetí adventní sobotu rozvezli do celé republiky. Letos pro něj dojeli do Vídně 16. prosince, kde se při příležitosti převzetí Betlémského světla konala ekumenická bohoslužba. Vlaky po naší vlasti začali skauti světlo rozvážet 17. prosince.

autor: Bc. Petr Havránek

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

20.11.2017

Šlo o vteřiny, strážníci reagovali
Oznámení o muži na vozíku, který má zrychlené dýchání a mohl by tak mít zdravotní obtíže, přijali strážníci 20. listopadu 2017 pár minut před jedenáctou hodinou. Krátce nato už hlídka městské policie poskytovala v Ostravě-Moravské Ostravě 43letému vozíčkáři první pomoc. Muž nereagoval na podněty, měl promodralé rty a nedýchal. Strážníci tak okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž a přivolali na místo rychlou záchrannou službu. Chvíli poté už předávali resuscitaci zdravotnickému personálu.

19.11.2017

Zaslechla volání o pomoc
Zaslechla volání o pomoc, zmáčkla Senior linku a zachránila tak sousedku Tlačítko nouze, které slouží k přivolání pomoci při zdravotních komplikacích, aktivovala seniorka z Ostravy-Moravské Ostravy 19. listopadu 2017 krátce po osmé hodině ranní. Starší žena zaslechla volání o pomoc, neváhala a stiskem tlačítka přivolala na místo strážníky. Zasahující hlídce městské policie poté celou situaci objasnila. Byt, v němž se po pádu na zem nacházela zraněná sousedka, zpřístupnili přivolaní hasiči.

15.11.2017

Strážníci lapili dalšího vykradače aut
Mladého muže, který v Ostravě-Vítkovicích vykradl zaparkované osobní vozidlo, dopadla hlídka městské 15. listopadu 2017 hodinu po půlnoci. Zloděj na sebe upozornil, když přeskočil živý plot a pokusil se ukrýt za kostelní zdí. Ve stejný okamžik přiběhl k hlídce městské policie také majitel vyloupeného vozidla. Devatenáctiletý lapka na dotaz strážníků, proč a před kým se schovává, nedokázal odpovědět.

13.11.2017

Oznámení o agresivním cestujícím
Ničil vybavení tramvaje, dechová zkouška ukázala tři promile Oznámení o agresivním cestujícím, který v Ostravě-Porubě ničí vybavení tramvaje, přijali strážníci 13. listopadu 2017 pár minut před třiadvacátou hodinou. Podnapilý 29letý muž na konečné zastávce odmítl vystoupit, byl vulgární a nakonec rozbil jednu ze skleněných přepážek. Řidička tramvaje strážníkům potvrdila, že muž popíjel alkohol. Když jej na konečné požádala, aby vystoupil, začal ji slovně napadat. Orientační dechovou zkouškou byla muži naměřena hodnota tři promile alkoholu. Jelikož muž nekontroloval své chování, byl zjevně pod vlivem alkoholu a tím bezprostředně ohrožoval sebe a své zdraví, bylo rozhodnuto o jeho převozu na protialkoholní záchytnou stanici. Pracovník dopravního podniku následně odhadl, že škoda nepřesáhla hranici pěti tisíc korun.

13.11.2017

Se zákazem řízení si hlavu nelámali
Se zákazem řízení si hlavu nelámali Hned dva řidiče, kterým byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel, odhalili 13. listopadu 2017 ostravští strážníci. Krátce před třetí hodinou ranní spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě muže, který nerespektoval dopravní značení a vjel do zákazu vjezdu. Řidič strážníkům uvedl, že není držitelem řidičského oprávnění a nemá u sebe ani občanský průkaz. Následně bylo potvrzeno, že mu bylo řízení motorových vozidel zakázáno. Obdobnou událostí se strážníci zabývali také o pár hodin později v Ostravě-Slezské Ostravě.