> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Skauti přivezli Betlémské světlo

vloženo: 21.12.2017           komentářů: 0

Betlémské světlo je symbolem klidu, míru a přátelství. Každoročně je přiváženo z Betléma pro všechny, kteří si jej chtějí rozsvítit pro vánoční atmosféru svých domovů. Skauti z Polanky nad Odrou a Zábřehu navštívili 21. prosince primátora Tomáš Macuru a v jeho pracovně zažehli lucerničku s Betlémským světlem. Primátor ji poté umístil na vrátnici Nové radnice, kde si mohou zájemci přijít odpálit plamínek až do Štědrého dne.

Primátor Tomáš Macura přijal ve čtvrtek 21. prosince skupinku skautů z Polanky nad Odrou a Zábřehu. Betlémské světlo ve dvou lucernách přinesli Barbora Jalůvková a Michal Hroch. Svíčku v primátorově lucerničce poté zažehla Tereza Tajzichová.

„Děkuji vám. Světlo umístíme ve vrátnici, aby si pro něj mohli přijít obyvatelé Ostravy,“ řekl primátor Tomáš Macura. Skauty poté potěšil drobnými dárky.

V radnici města Ostravy si můžete Betlémské světlo zažehnout v pravé vrátnici. K mání bude až do Štědrého dne (včetně). Lidé si mohou Betlémským světlem zapálit svíčky ke štědrovečerní večeři a navodit si pravou vánoční náladu.

Novodobá vánoční tradice Betlémského světlo vznikla v  Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek přenesený z věčného světla hořícího v jeskynní kapli v Betlémě, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování lidem, kteří pomohli nadaci pro zrakově postižené Světlo ve tmě. Díky skautům se tato akce rozšířila do celé Evropy a stala se symbolem dobré vůle a vánoční pohody. Do Česka je z Vídně dováží skauti z Brna, aby je ve třetí adventní sobotu rozvezli do celé republiky. Letos pro něj dojeli do Vídně 16. prosince, kde se při příležitosti převzetí Betlémského světla konala ekumenická bohoslužba. Vlaky po naší vlasti začali skauti světlo rozvážet 17. prosince.

autor: Bc. Petr Havránek

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

06.10.2018

Kdo koho napadl?
Touto otázkou se zabývaly hlídky v podvečer dne 6. října 2018. Obsluha kamerového systému totiž zaregistrovala napadení muže v městské části Ostrava-Kunčičky. Vyslaní strážníci na místě spatřili osobu s krvácejícími tržnými ranami v obličeji. Zraněný tvrdil, že byl napaden neznámým mužem. Hlídky díky podrobnému popisu osobu dohledaly a zadržely. Mladík však strážníkům tvrdil přesný opak, než poraněný muž. Podle jeho slov měl být on obětí napadení po slovní potyčce. Nezletilec (14 let) byl předán k dalšímu šetření přivolaným státním policistům. Poraněnému byla přivolána rychlá záchranná služba. Na kamerovém záznamu vše nasvědčovalo, že napadený byl opravdu nezletilý mladík. Díky pořízenému záznamu bude jednodušší domoci se spravedlnosti. K dnešnímu dni je v provozu více než 700 kamerových bodů, které pomáhají při objasňování trestných činů a přestupkových jednání.

03.10.2018

„Ztratil jsem se a hledám tatínka.“
Těmito slovy odpověděl čtyřletý chlapec na otázku, kterou mu položil strážník vykonávajících obchůzku v podvečer dne 3. října 2018 v Ostravě-Dubině. Pěší hlídka si povšimla plačícího dítěte v blízkosti dětského hřiště. Strážníci se nejprve pokusili zjistit informace vedoucí k nalezení ztraceného tatínka, nebo bydliště, ale marně. "Tuďma chodíme do obchodu," to bylo vše, co bezradné dítě dokázalo říct při snaze navést hlídku ke svému domovu.

01.10.2018

Pokusili se ho oloupit
Pokusili se ho oloupit, hrozili mu střelnou zbraní.Dne 1. října 2018 v brzkých ranních hodinách oslovil hlídkující strážníky v Ostravě-Mariánských Horách muž, který se měl stát obětí loupežného přepadení. Hlídce také následně popsal osoby, které od něj požadovaly finanční hotovost pod pohrůžkou střelné zbraně. Při následné kontrole okolí strážníci spatřili skupinu osob odpovídající udanému popisu. Jejich totožnost byla oznamovatelem potvrzena. Jeden z oslovených mužů také strážníkům dobrovolně vydal střelnou zbraň.

28.09.2018

"Máme právo na klidný odpočinek."
V tomto duchu přijala obsluha tísňové linky městské policie na Svatého Václava dne 28.září 2018 necelou desítku oznámení. Obyvatele především okrajových částí Ostravy trápil nadměrný hluk sekaček na trávu, motorových pil, křovinořezů či hlučícího kompresoru. Každé oznámení bylo strážníky prověřeno.

18.09.2018

Odevzdal „Bakibu“ strážníkům
Dne 18. září 2018 se na služebnu městské policie v Ostravě-Porubě dostavil občan odevzdat nález. Domníval se, že se jedná o více než dvě desítky balení syntetické drogy „Bakiba“, která je v posledních dnech velkým strašákem na území města Ostravy. Balíčky byly předány přivolané hlídce Policie ČR, která celou věc prošetřuje. Strážníci při pěším výkonu služby informují osoby, které by mohly přijít do kontaktu s výše zmíněnou drogou o možných důsledcích užití.