> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Železobetonový skelet

vloženo: 18.12.2017           komentářů: 0

Rozestavěný železobetonový objekt naproti Domu kultury města Ostravy, známý jako „skelet“, dokončí společnost Smart Innovation Center (SIC). Na svém zasedání 13. prosince o tom rozhodlo městské zastupitelstvo, když schválilo převod nemovitosti ze současného vlastníka, společnosti Red House Development (RHD), na SIC. Nový vlastník má podle platné smlouvy dostavět objekt do 30. září 2018; sloužit pak bude jako multifunkční dům se zázemím pro rozvojové firmy, vzdělávání a komerční využití.
Skelet dostaví Smart Innovation Center

„Skelet“, který se začal stavět v ulici 28. října na frekventovaném místě poblíž DKMO a krajského úřadu v roce 1987, měl být původně krajským sídlem komunistické strany, po roce 1989 se ale jeho výstavba zastavila. Společnost Red House Development jej koupila v roce 2008, ale ani ona se stavebními pracemi nespěchala. Předloni v červnu proto zastupitelstvo nejprve odmítlo opětovnou žádost RDH o prodloužení termínu dostavby a následně se se společností dohodlo na tom, že do konce roku 2016 dokončí alespoň střechu a opláštění objektu. Společnost RDH sice tuto podmínky splnila, ale následně přišla s návrhem, aby stavbu převzala společnost SIC. Schválení tohoto převodu z hlediska města znamená, že se vzdává možnosti odstoupit od smlouvy s RHD a nabýt nemovitosti, které byly firmě prodány za částku zhruba 52 milionů korun, bezúplatně zpět.

„Nerozhodovali jsme mezi bílou a černou, ale mezi dvěma různými stupni šedi. A v tomto srovnání jsme dali přednost tomu, aby tento objekt dostavěl nový investor, který má větší motivaci a také finanční zdroje k jeho dokončení,“ popsal situaci při hlasování primátor Tomáš Macura s tím, že společnost SIC doložila svoji finanční připravenost a zdrojové krytí investice, a to jak v podobě již přiznané a schválené dotace z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, tak v podobě úvěrového příslibu a bankovních záruk, které město požaduje pro krytí případných smluvních pokut, které by mu příslušely, kdyby SIC nesplnil svoje závazky. Navíc společnost po dohodě nabídla jako kompenzaci finanční vyrovnání ve výši 15 milionů korun, které už byly složeny na účet města.

„Nový investor také deklaroval, že má už vybraného dodavatele stavebních prací, s nímž v případě schválení převodu podepíše smlouvu tak, aby termín dostavby dodržel. Pokud by to nestihl, přísluší městu za každý měsíc prodlení smluvní pokuta ve výši 5 milionů korun. Absolutní výše smluvních pokut je limitována částkou 52 milionů korun, která je zajištěna bankovní záruku,“ uvedl primátor. Jak dodal, v případě, že by město převod nepovolilo a nabylo nemovitost zpět, stanulo by před problémem, k čemu ji vlastně využít. „V dané chvíli pro ni žádnou funkci nemáme. Je to přece jenom specifický typ stavby, který nelze využít k libovolnému účelu,“ vysvětlil Tomáš Macura.


Železobetonový skelet po opláštění. Foto: René Stejskal

autor: Andrea Vojkovská Tisková mluvčí

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

20.11.2017

Šlo o vteřiny, strážníci reagovali
Oznámení o muži na vozíku, který má zrychlené dýchání a mohl by tak mít zdravotní obtíže, přijali strážníci 20. listopadu 2017 pár minut před jedenáctou hodinou. Krátce nato už hlídka městské policie poskytovala v Ostravě-Moravské Ostravě 43letému vozíčkáři první pomoc. Muž nereagoval na podněty, měl promodralé rty a nedýchal. Strážníci tak okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž a přivolali na místo rychlou záchrannou službu. Chvíli poté už předávali resuscitaci zdravotnickému personálu.

19.11.2017

Zaslechla volání o pomoc
Zaslechla volání o pomoc, zmáčkla Senior linku a zachránila tak sousedku Tlačítko nouze, které slouží k přivolání pomoci při zdravotních komplikacích, aktivovala seniorka z Ostravy-Moravské Ostravy 19. listopadu 2017 krátce po osmé hodině ranní. Starší žena zaslechla volání o pomoc, neváhala a stiskem tlačítka přivolala na místo strážníky. Zasahující hlídce městské policie poté celou situaci objasnila. Byt, v němž se po pádu na zem nacházela zraněná sousedka, zpřístupnili přivolaní hasiči.

15.11.2017

Strážníci lapili dalšího vykradače aut
Mladého muže, který v Ostravě-Vítkovicích vykradl zaparkované osobní vozidlo, dopadla hlídka městské 15. listopadu 2017 hodinu po půlnoci. Zloděj na sebe upozornil, když přeskočil živý plot a pokusil se ukrýt za kostelní zdí. Ve stejný okamžik přiběhl k hlídce městské policie také majitel vyloupeného vozidla. Devatenáctiletý lapka na dotaz strážníků, proč a před kým se schovává, nedokázal odpovědět.

13.11.2017

Oznámení o agresivním cestujícím
Ničil vybavení tramvaje, dechová zkouška ukázala tři promile Oznámení o agresivním cestujícím, který v Ostravě-Porubě ničí vybavení tramvaje, přijali strážníci 13. listopadu 2017 pár minut před třiadvacátou hodinou. Podnapilý 29letý muž na konečné zastávce odmítl vystoupit, byl vulgární a nakonec rozbil jednu ze skleněných přepážek. Řidička tramvaje strážníkům potvrdila, že muž popíjel alkohol. Když jej na konečné požádala, aby vystoupil, začal ji slovně napadat. Orientační dechovou zkouškou byla muži naměřena hodnota tři promile alkoholu. Jelikož muž nekontroloval své chování, byl zjevně pod vlivem alkoholu a tím bezprostředně ohrožoval sebe a své zdraví, bylo rozhodnuto o jeho převozu na protialkoholní záchytnou stanici. Pracovník dopravního podniku následně odhadl, že škoda nepřesáhla hranici pěti tisíc korun.

13.11.2017

Se zákazem řízení si hlavu nelámali
Se zákazem řízení si hlavu nelámali Hned dva řidiče, kterým byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel, odhalili 13. listopadu 2017 ostravští strážníci. Krátce před třetí hodinou ranní spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě muže, který nerespektoval dopravní značení a vjel do zákazu vjezdu. Řidič strážníkům uvedl, že není držitelem řidičského oprávnění a nemá u sebe ani občanský průkaz. Následně bylo potvrzeno, že mu bylo řízení motorových vozidel zakázáno. Obdobnou událostí se strážníci zabývali také o pár hodin později v Ostravě-Slezské Ostravě.