> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Železobetonový skelet

vloženo: 18.12.2017           komentářů: 0

Rozestavěný železobetonový objekt naproti Domu kultury města Ostravy, známý jako „skelet“, dokončí společnost Smart Innovation Center (SIC). Na svém zasedání 13. prosince o tom rozhodlo městské zastupitelstvo, když schválilo převod nemovitosti ze současného vlastníka, společnosti Red House Development (RHD), na SIC. Nový vlastník má podle platné smlouvy dostavět objekt do 30. září 2018; sloužit pak bude jako multifunkční dům se zázemím pro rozvojové firmy, vzdělávání a komerční využití.
Skelet dostaví Smart Innovation Center

„Skelet“, který se začal stavět v ulici 28. října na frekventovaném místě poblíž DKMO a krajského úřadu v roce 1987, měl být původně krajským sídlem komunistické strany, po roce 1989 se ale jeho výstavba zastavila. Společnost Red House Development jej koupila v roce 2008, ale ani ona se stavebními pracemi nespěchala. Předloni v červnu proto zastupitelstvo nejprve odmítlo opětovnou žádost RDH o prodloužení termínu dostavby a následně se se společností dohodlo na tom, že do konce roku 2016 dokončí alespoň střechu a opláštění objektu. Společnost RDH sice tuto podmínky splnila, ale následně přišla s návrhem, aby stavbu převzala společnost SIC. Schválení tohoto převodu z hlediska města znamená, že se vzdává možnosti odstoupit od smlouvy s RHD a nabýt nemovitosti, které byly firmě prodány za částku zhruba 52 milionů korun, bezúplatně zpět.

„Nerozhodovali jsme mezi bílou a černou, ale mezi dvěma různými stupni šedi. A v tomto srovnání jsme dali přednost tomu, aby tento objekt dostavěl nový investor, který má větší motivaci a také finanční zdroje k jeho dokončení,“ popsal situaci při hlasování primátor Tomáš Macura s tím, že společnost SIC doložila svoji finanční připravenost a zdrojové krytí investice, a to jak v podobě již přiznané a schválené dotace z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, tak v podobě úvěrového příslibu a bankovních záruk, které město požaduje pro krytí případných smluvních pokut, které by mu příslušely, kdyby SIC nesplnil svoje závazky. Navíc společnost po dohodě nabídla jako kompenzaci finanční vyrovnání ve výši 15 milionů korun, které už byly složeny na účet města.

„Nový investor také deklaroval, že má už vybraného dodavatele stavebních prací, s nímž v případě schválení převodu podepíše smlouvu tak, aby termín dostavby dodržel. Pokud by to nestihl, přísluší městu za každý měsíc prodlení smluvní pokuta ve výši 5 milionů korun. Absolutní výše smluvních pokut je limitována částkou 52 milionů korun, která je zajištěna bankovní záruku,“ uvedl primátor. Jak dodal, v případě, že by město převod nepovolilo a nabylo nemovitost zpět, stanulo by před problémem, k čemu ji vlastně využít. „V dané chvíli pro ni žádnou funkci nemáme. Je to přece jenom specifický typ stavby, který nelze využít k libovolnému účelu,“ vysvětlil Tomáš Macura.


Železobetonový skelet po opláštění. Foto: René Stejskal

autor: Andrea Vojkovská Tisková mluvčí

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

29.07.2018

Muž kradl čokolády pro děti od známých
Dne 29. července 2018 v rozmezí tří hodin vyjížděli strážníci ke krádežím do stejného nákupního místa v Ostravě-Zábřehu k velmi podobným oznámením. V obchodě měli totiž nenechavci v merku sladkosti. Nejprve hlídka oznamovala k příslušnému správnímu orgánu muže pro podezření z majetkového přestupku. Ten odcizil čokolády dle vlastních slov pro děti svých známých. Jednalo se o 9 kusů čokolád v celkové hodnotě více než 700 Kč. Žena byla oznámena za odcizení 18 kusů tentokráte oříškových čokolád

25.07.2018

Odhalila ho místní znalost strážníka
Hlídka městských policistů byla dne 25. července 2018 vyslána k události do ostravské městské části Poruba. Zde mělo dojít v jedné z prodejen potravin a smíšeného zboží ke krádeži.

23.07.2018

ozkopávali odpadky, pak ohrožovali BESIP
Dne 23. července 2018 byla vyslána hlídka do Ostravy-Třebovic na místo, kde se měli pohybovat dva mladíci, kteří ničili a vysypávali odpadkové koše. Sami podezřelí strhli na sebe pozornost vyslané motorizované hlídky v městské části Ostrava-Poruba. Zde naznačovali projíždějícím řidičům, že chtějí vejít bez rozmyslu do vozovky a následně na ně ukazovali vulgární gesta. Strážníci dostihli mladíky v nedaleké ulici. Zde jim bylo sděleno podezření z přestupkového jednání proti veřejnému pořádku.

29.06.2018

Kradl okrasné keře
Těsně před dvanáctou hodinou dne 29. června 2018 byla vyslána hlídka městských strážníků do Ostravy-Nové Vsi, kde mělo dojít k odcizení okrasných rostlin. Po příjezdu na místo kontaktoval hlídku oznamovatel a svědek celé události. Strážníkům sdělil, že vykopané keře zde vysazovali zaměstnanci městského úřadu. Podezřelý z krádeže hlídce oznámil: „Chtěl jsem si je jen přesadit do své zahrady. Nevěděl jsem, že to jsou keře obecního úřadu.“

20.06.2018

Pět záškoláků
Dne 20. června 2018 prováděla strážnice pěší výkon služby v městské části Ostrava-Mariánské Hory. Zde spatřila pět dětí, které se bez doprovodu dospělé osoby společně toulaly po ulici. Jelikož v dopoledních hodinách probíhá vyučování, oslovila je. Děti tvrdily, že zaspaly, jsou nemocné, nebo mají ředitelské volno. Po ověření totožností dětí byly poznatky o možném zanedbání školní docházky zaslány na příslušné odbory sociálně právní ochrany dětí.