> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Železobetonový skelet

vloženo: 18.12.2017           komentářů: 0

Rozestavěný železobetonový objekt naproti Domu kultury města Ostravy, známý jako „skelet“, dokončí společnost Smart Innovation Center (SIC). Na svém zasedání 13. prosince o tom rozhodlo městské zastupitelstvo, když schválilo převod nemovitosti ze současného vlastníka, společnosti Red House Development (RHD), na SIC. Nový vlastník má podle platné smlouvy dostavět objekt do 30. září 2018; sloužit pak bude jako multifunkční dům se zázemím pro rozvojové firmy, vzdělávání a komerční využití.
Skelet dostaví Smart Innovation Center

„Skelet“, který se začal stavět v ulici 28. října na frekventovaném místě poblíž DKMO a krajského úřadu v roce 1987, měl být původně krajským sídlem komunistické strany, po roce 1989 se ale jeho výstavba zastavila. Společnost Red House Development jej koupila v roce 2008, ale ani ona se stavebními pracemi nespěchala. Předloni v červnu proto zastupitelstvo nejprve odmítlo opětovnou žádost RDH o prodloužení termínu dostavby a následně se se společností dohodlo na tom, že do konce roku 2016 dokončí alespoň střechu a opláštění objektu. Společnost RDH sice tuto podmínky splnila, ale následně přišla s návrhem, aby stavbu převzala společnost SIC. Schválení tohoto převodu z hlediska města znamená, že se vzdává možnosti odstoupit od smlouvy s RHD a nabýt nemovitosti, které byly firmě prodány za částku zhruba 52 milionů korun, bezúplatně zpět.

„Nerozhodovali jsme mezi bílou a černou, ale mezi dvěma různými stupni šedi. A v tomto srovnání jsme dali přednost tomu, aby tento objekt dostavěl nový investor, který má větší motivaci a také finanční zdroje k jeho dokončení,“ popsal situaci při hlasování primátor Tomáš Macura s tím, že společnost SIC doložila svoji finanční připravenost a zdrojové krytí investice, a to jak v podobě již přiznané a schválené dotace z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, tak v podobě úvěrového příslibu a bankovních záruk, které město požaduje pro krytí případných smluvních pokut, které by mu příslušely, kdyby SIC nesplnil svoje závazky. Navíc společnost po dohodě nabídla jako kompenzaci finanční vyrovnání ve výši 15 milionů korun, které už byly složeny na účet města.

„Nový investor také deklaroval, že má už vybraného dodavatele stavebních prací, s nímž v případě schválení převodu podepíše smlouvu tak, aby termín dostavby dodržel. Pokud by to nestihl, přísluší městu za každý měsíc prodlení smluvní pokuta ve výši 5 milionů korun. Absolutní výše smluvních pokut je limitována částkou 52 milionů korun, která je zajištěna bankovní záruku,“ uvedl primátor. Jak dodal, v případě, že by město převod nepovolilo a nabylo nemovitost zpět, stanulo by před problémem, k čemu ji vlastně využít. „V dané chvíli pro ni žádnou funkci nemáme. Je to přece jenom specifický typ stavby, který nelze využít k libovolnému účelu,“ vysvětlil Tomáš Macura.


Železobetonový skelet po opláštění. Foto: René Stejskal

autor: Andrea Vojkovská Tisková mluvčí

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

06.10.2018

Kdo koho napadl?
Touto otázkou se zabývaly hlídky v podvečer dne 6. října 2018. Obsluha kamerového systému totiž zaregistrovala napadení muže v městské části Ostrava-Kunčičky. Vyslaní strážníci na místě spatřili osobu s krvácejícími tržnými ranami v obličeji. Zraněný tvrdil, že byl napaden neznámým mužem. Hlídky díky podrobnému popisu osobu dohledaly a zadržely. Mladík však strážníkům tvrdil přesný opak, než poraněný muž. Podle jeho slov měl být on obětí napadení po slovní potyčce. Nezletilec (14 let) byl předán k dalšímu šetření přivolaným státním policistům. Poraněnému byla přivolána rychlá záchranná služba. Na kamerovém záznamu vše nasvědčovalo, že napadený byl opravdu nezletilý mladík. Díky pořízenému záznamu bude jednodušší domoci se spravedlnosti. K dnešnímu dni je v provozu více než 700 kamerových bodů, které pomáhají při objasňování trestných činů a přestupkových jednání.

03.10.2018

„Ztratil jsem se a hledám tatínka.“
Těmito slovy odpověděl čtyřletý chlapec na otázku, kterou mu položil strážník vykonávajících obchůzku v podvečer dne 3. října 2018 v Ostravě-Dubině. Pěší hlídka si povšimla plačícího dítěte v blízkosti dětského hřiště. Strážníci se nejprve pokusili zjistit informace vedoucí k nalezení ztraceného tatínka, nebo bydliště, ale marně. "Tuďma chodíme do obchodu," to bylo vše, co bezradné dítě dokázalo říct při snaze navést hlídku ke svému domovu.

01.10.2018

Pokusili se ho oloupit
Pokusili se ho oloupit, hrozili mu střelnou zbraní.Dne 1. října 2018 v brzkých ranních hodinách oslovil hlídkující strážníky v Ostravě-Mariánských Horách muž, který se měl stát obětí loupežného přepadení. Hlídce také následně popsal osoby, které od něj požadovaly finanční hotovost pod pohrůžkou střelné zbraně. Při následné kontrole okolí strážníci spatřili skupinu osob odpovídající udanému popisu. Jejich totožnost byla oznamovatelem potvrzena. Jeden z oslovených mužů také strážníkům dobrovolně vydal střelnou zbraň.

28.09.2018

"Máme právo na klidný odpočinek."
V tomto duchu přijala obsluha tísňové linky městské policie na Svatého Václava dne 28.září 2018 necelou desítku oznámení. Obyvatele především okrajových částí Ostravy trápil nadměrný hluk sekaček na trávu, motorových pil, křovinořezů či hlučícího kompresoru. Každé oznámení bylo strážníky prověřeno.

18.09.2018

Odevzdal „Bakibu“ strážníkům
Dne 18. září 2018 se na služebnu městské policie v Ostravě-Porubě dostavil občan odevzdat nález. Domníval se, že se jedná o více než dvě desítky balení syntetické drogy „Bakiba“, která je v posledních dnech velkým strašákem na území města Ostravy. Balíčky byly předány přivolané hlídce Policie ČR, která celou věc prošetřuje. Strážníci při pěším výkonu služby informují osoby, které by mohly přijít do kontaktu s výše zmíněnou drogou o možných důsledcích užití.